| bunicisibuni a întrebat:

Craciun fericit! Am si eu o problema. Sunt clasa a8-a si urmeaza sa dau examenele ceea ce ma tot framanta. Pentru ca vreau la un liceu bun pe profilul mate-info,insa la romana nu sunt foarte buna si la mate nu sunt un copil de olimpiada, iar clasa mea e foarte slaba ceea ce inseamna ca a fi bun inseamna a fi slab fata de alti. Nu stiu am nevoie de media 8, 10 ca sa intru. Ma tot framanta si sperie si nu stiu. Nu vreau la un liceu slab. Actual fac med la romanasi la mate. La mate fac cu o profesoara super buna si care imi spune ca am avut noroc ca am ajuns la ea si mai ales ca i-am placut fiind foarte pretentioasa. Totusi imi e frica nu intru. Colegi imi spun ca intru si ca nu trebuie sa ma mai stresez, dar... Am prezentat mai pe scurt ceea ce ma framnata. Sfaturi? Pareri? Sugesti?

4 răspunsuri:
| alledawn a răspuns:

Eu zic sa nu iti mai faci griji degeaba. Asa am facut si eu in clasa a 8-a, dar iti zic sigur ca examenele sunt foarte usoare, profesorii doar incearca sa ne sperie ca sa invatam. Mai ales examenul la matematica e usor, la romana trebuie sa fii mai atent, si la mate sa scrii complet demonstratiile, sa nu omiti explicatii importante pentru ca poate sa-ti scada si sa ai mare grija la calcule si notatii, in rest o sa fie ok. Si la romana sa scrii complet la comentariu, sa ai grija la asezarea in pagina, sa scrii frumos si sa fii atenta la gramatica. Eu zic ca o sa te descurci, chiar daca esti intr-o clasa mai slaba, n-are importanta. Acum e usor oricum, stai sa ajungi la matematica de la liceu de la mate-info laughing

| Neo12 a răspuns:

Nu-ţi mai face atâtea griji.
Dacă vrei să înveţi, poţi învăţa oriunde, doar că la un liceu mai bun poti avea diferite opţiuni. Chiar dacă nu intri la un liceu dorit, te poţi transfera.
Nu te stresa din cauza acestor examene. Eu am fost foarte linişită şi nu prea le-am dat aşa mare importanţă.
Să renunţi la emoţii şi să te concentrezi.
Vezi ce faci la simulări, iar după axează-te pe ce vezi că nu ştii. cel puţin, eu aşa am făcut. Am făcut şi eu meditaţii la mate şi chiar m-au ajutat.
Îţi urez baftă şi sărbători fericite!

| AnnaaaMaria a răspuns:

Mă regăsesc cumva în ceea ce ai spus tu. Ce aș putea să îți spun e să nu te îngrijorezi că examenele sunt mult mai ușoare decât par, iar profesorii încearcă să vă inducă în cap ideea asta de examene grele pentru a vă motiva să vă puneți cu burta pe carte.La fel am vrut și eu să intru la un liceu bun, eram dintr-o clasă destul de slabă dar am făcut meditații la română și la mate și am luat 10, respectiv 9, iar la simulări luasem la română 9, 10 și la mate 4, 5 rolling on the floor Simulările să nu te descurajeze, să nu te demoralizeze pentru că sunt mai grele decât examenele.
La română contează foarte mult să scrii frumos, să așezi frumos în pagină și mai ales conținutul. La sinonime/antonime sunt sigură că te descurci. Trebuie să înveți să explici semnele de ortografie și de punctuație, să recunoști părțile de vorbire și funcțiile sintactice, să comentezi o figură de stil, să înveți să faci compuneri în care să îți exprimi opinia despre anumite lucruri, să înveți să faci texte argumentative la genul liric/epic și speciile lor, să înveți să scrii relația dintre titlu și conținut, să scrii frumos o compunere imaginativă, adică să mai folosești expresii frumoase, figuri de stil și cam astea în special.
La mate trebuie să știi foarte bine ordinea efectuării operațiilor, să știi formulele, să știi să faci figurile geometrice și să le notezi corespunzător, să știi funcțiile(nu cred că ai ajuns la ele dar în clasa a opta sunt ușoare), să știi NEAPĂRAT formulele de calcul prescurtat, teoremele, să știi să rezolvi o ecuație, o inecuație și în special să vezi pe desene...Nu te speria, o să vezi că te-ai agitat degeaba laughing kiss

| americanu00334567 a răspuns:

UAU si eu la fel vreau la mate-info pe bune! am luat 9 in teza la mate in clasa a 6-a sunt ffff bun am facut probleme de olimpiada si sunt bun si la romana cat de cat chiar daca am luat 6 in teza laughing oricum eu cred ca merg la Petru ala e liceu bunicel pentru mate