| bunicisibuni a întrebat:

Fata care avea acest cont mi l-a lasat mie. big grin
Ma numesc Vany si am 15 ani, iar peste 2 luni urmeaza sa dau examenele, ceea ce ma ingrijoreaza. Eu vreau sa intru la Colegiul National Alexandru Vlahuta din Buzau pe profil mate-info, a 2-a clasa. Media de anul trecut minima pentru admiterea la acest profil a fost de 8, 08.
De curand am dat si simularile la care am obtinut notele: 8, 40-romana si 7, 30-matematica, media lor fiind de 7, 85.
Media 5-8 imi iese in jur de 9, 27 sau chiar 9, 32.
Fac meditatii la romana din clasa a6-a, adevarul e ca nu prea imi place si in clasa a7-a m-am dus foarte rar, deoarece eram ocupata cu scoala. La matematica fac din semestrul 2 din clasa a7-a. M-am dus tarziu, am o clasa slaba la mate. Si o profesoara la clasa care nu prea si-a dat interesul ceea ce a lasat urme. Insa am reusit sa iau nota de 7, 30 pe langa colegele mele de la meditatii cu 6 ani respectiv 3 ani de meditatii care au luat 8, 10 respectiv 7, 65. Parintii mereu m-au speriat ca intru la un liceu slab ceea ce ma deranjeaza.
Chiar imi doresc sa intru pe mate-info. M-am aucat si de o noua culegere cea de consolidare si am facut 4 modele pana acum. big grin Insa nu am putut reolva totul si ma gandes: "Daca o sa-mi pice asa ceva?" "Iar eu nu stiu sa le fac!" si iar ma panichez. Am avut cea mai mare medie pe clasa la simulari, chiar nu-mi vine sa cred! Mereu la premiu eram a7-a pe clasa, iar acum prima.
Mi-e frica! Stiu ca vreau sa intru acolo din toata inima imi doresc asta. Colegi mei cu 4, 5 in simulare sunt mult mai relaxati, chiar foarte relaxati si ma fac nebuna.
Examenul e mai greu decat simularea?
Ce parere aveti: Pot intra pe profilul dorit? Cat la suta sanse am?
Puteti sa va lasati si o opinie sau cateva sfaturi. Va iubesc!
Multumesc pentru timpul acordat. Dau fundita! :*

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Da, examenul e mai greu decat simularea. Dar e mai greu pentru toata lumea, nu numai pentru tine.
Lucreaza la mate cate 2-3 ore pe zi in fiecare zi inclusiv in weekend. Te ajuta sa citesti rezolvarile problemelor pe care nu stii sa le faci. Cauta o culegere cu explicatii amanuntite.
Daca te tii de treba, ai sanse mari. Materia nu e atat de multa pe cat pare si putini au un astfel de nivel de efort.
Daca te tii de treaba si daca alegi correct de ai de lucrat, eu zic ca ai 90% sanse.

| Mara14 a răspuns:

Crezi ca te ajuta un profesor? Daca nu iti faci temele e strict problema ta. Spui ca iti e frica sa nu intrii la un liceu slab. Dar 8, 08 nu e puțin? Este foarte putin sa stii. Mergi de 2 ani la meditatii si crezi ca iti baga materia cu palnia in cap? Eu merg din octombrie si la romana si la mate. Plus engleza si germana. O sa zici nu am timp dar eu cum am? Marti ajung la 8 acasa, miercuri am cor pana la 4 joi ajung la 5 de la engleza, vineri la 5 de la mate sambata la 1 de la germana si uite ca am fost si la olimpiade si tot am luat note mari in simulari 9 la romana desi nu mi-am invatat doina am stiut-o iar la mate 9, 45 am gresit cu suma laturilor din punctul A. Nu intri acolo intri la urmatorul profil. Iti e greu sa dai diferentiere? Eu vreau la saguna ultima medie 9.5 la mate iar pe tot liceul 9.2