| EliBflow a întrebat:

cred ca sufar de sociofobie sau ceva pentru ca ma cam tem de oamenilaughing
Bine, deci sa spun cum am ajuns sa cred asta.De cand eram mica eram mai plinuta sa zic asa, nu eram o fata grasa ci doar ceva mai mult decat ceilalti insa din clasa a 5-a copii au inceput sa se poarte foarte urat cu mine, sa ma numeasca in toate felurile posibile si sa ma aiba ca subiect de "ras" cand ieseam in pauza impreuna cu ei, sau cand mergeam acasa. Intotdeauna era ceva inneregula cu mine legat de greutate ca sa imi poata face reprosuri. Ba chiar si acum in clasa a -8-a ma strigau "graso" dar bineinteles ca eu nu le spuneam nimic si ma intrebam ce le-am facut. In clasele 5-7 inca ieseam cu ei, mergeam cu ei acasa si nu le dadeam chiar atat de multa importanta apoi in clasa a 8-a am inceput sa nu mai vreau sa ies in pauza si gaseam tot felul de motive cand prietena mea iesea la taclale cu ceilalti, iar cand ieseam parca mergeam la puscarielaughing. Apoi saturandu-ma de batjocura de pe drumul de acasa am inceput sa merg inaintea lor, singura vreo 8 luni.
Nu mai zic ca printr-a 5-a s-a nascut sora mea iar mama avand multa treaba a trebuit sa stau doar eu cu ea cand veneam de la scoala pana seara iar verile le petreceam doar cu ea pana acum fara sa mai ies cu prietenii.Imi amintesc odata in clasa a 5-a m-au chemat in parc, si cand ne dadeam pe leagane noi nu ajungeam cu picioarele jos iar cineva ne dadea din spate.Cand a fost randul meu, ei nu au vrut sa ma ajute ca le era "greu" iar apoi ca nu se misca leaganul cu mine, aceleasi "vai ce grasa e asta" si tot asa. Apoi nu am mai iesit.Mama ma cearta tot timpul din nimic pentru ca e nervoasa si suparata din cauza muncii si chiar imi spune ca sunt o proasta si sa ma duc de la casa ei si ca incep sa innebunesc si ca sunt ca angryun om cu probleme mintale de langa noi) si toate alea. La inceput inca mai voiam sa ies cu prietenii chiar daca nu aveam timp dar acum mi-e frica de-a dreptul sa ies din casa dupa atata timp cat am fost doar in parcul de copii si la magazin. Parca cand trec niste adolescenti mi-e frica sa nu rada de mine cum faceau ceilalti la scoala chiar daca nu ii cunosclaughing SI de vanzatoare mi-e "rusine", nu mai zic ca mi-e sila sa ies undeva.
Ce as putea sa fac?

3 răspunsuri:
| LarissaMouse a răspuns:

Ce ai putea face? Sa iti vi in fire, sa te maturizezi putin.Esti in clasa a 8-a, esti mare. Daca te deranjeaza colegii doar du-te si spune-le, nu o sa iti faca nimic.Macar o sa stii ca ai incercat.Ce naiba? Doar nu ai 8 ani...Eu stiu cum e sa ai colegi prosti, si eu am avut.Si crede-ma, ei erau mai ceva :)) Dar nu poti sa ii schimbi si nici tu nu ar trebui sa te schimbi pentru nimeni, mai ales daca tu esti multumita de tine. Daca vrei sa faci ceva, as avea o idee.Eu sunt putin mai "malefica" :)) Daca vrei sa ii faci sa taca, sau daca vrei sa faci ceva pentru tine, atunci apuca-te sa slabesti.Dar sa stii ca am ochi peste tot, deci daca te prind ca te infometezi o sa te gasesc! :)) Nu trebuie decat sa faci sport. Poti sa incepi prin a alerga in fiecare dimineata cam 15 minute, apoi sa continui cu cateva exercitii pe care le gasesti si pe youtube.In tot acest timp in care te apuci de munca, fa in asa fel in cact colegii sa nu te vada sau sa nu afle, iar atunci cand esti sigura ca ai slabit si crezi ca esti gata sa uimesti pe toata lumea....Bang! :))
Imi pare rau ca spun asta, dar mama ta e oribila.Nu pot crede ca o mama ii spune propriului ei copil sa plece de acasa, sa dispara.Ok, este obosita, dar cea cu probleme mintale este ea.Stiu multe mame care vin obosite si nervoase,dar tot se comporta exemplar cu copiii lor.
Daca vrei sa nu mai rada colegii tai de tine, atunci fa ceva.Ei n-o sa se schimbe, pentru ca asa s-au obisnuit, dar tu poti macar sa ii faci sa te inteleaga. Tocmai mi-am adus aminte de un filmulet care te-ar putea ajuta foarte foarte mult, deci te rog sa il urmaresti. Uite:
https://www.youtube.com/watch?v=snDQe3tWwRQ
Este vorba despre un om nascut fara maini si picioare si isi spune povestea vietii, dar ii si incurajeaza pe cei din jur.Trebuie sa il vezi pe tot.Sunt mai multe parti si le gasesti pe youtube.La inceput e amuzant, insa mai tarziu o sa vezi ca o sa te lase "masca". Sper doar ca te descurci cu engleza, pentru ca nu e subtitrat.
Sper ca ti-am fost de ajutor.Succes!

| SabbyNightShadow a răspuns:

Nu ai sociofobie...ci anxietate sociala. Intr-un fel mai ciudat... Trebuie sa nu iei in seama ce zic oamenii rautaciosi. Ce daca esti mai plinuta? Poti sa slabesti. Deci, incearca sa faci sport mult, sa mananci regulat si cam asta te-ar ajuta happy dar nu te infometa ca ajungi la spital si e mai aiurea. Incearca asta si apoi vezi ca va fi totul bine. Chiar si asa parerea ta de sine trebuie sa o mai ridici un pic. In grupul de prieteni cu care obisnuiesc eu sa ies, este o fata..tot asa mai ca o rosioara :3 e grasuta,e timida,are anxietate sociala si totusi rade de anumite greseli pe care le face, sta cu noi, rade de noi, rade cu noi, e de treaba si e apreciata nu pentru cum arata (desi e draguta asa cum e) ci pentru personalitatea ei :3 Si mai sunt si altii de genul cu care grupul meu se intelege chiar bine. Asta ca sa iti demonstrez ca unii oameni nu tin cont de infatisare. Multa bafta cu astawinking

| Dayuuum a răspuns:

Of. Toate astea datorita unor prosti needucati care n-au stiut sa isi vada de ale lor -.-. N-are de ce sa-ti fie rusine, serios. Si eu sunt putin mai plinuta si am fost si eu jignita dar nici chiar asa..Si mama mea este la fel sa stiilaughing. Dar se vede ca tu esti o persoana puternica pentru ca ai indurat atata timp aceste vorbe urate. Daca tu te simti ok in pielea ta arata-le chestia asta. Ei vad ca te doboara ceea ce spun si te fac sa te simti prost vorbele urate care ei le spun la adresa ta. Asta e si scopul. Arata-le ca nu esti perfecta, dar esti multumita de ceea ce esti. Si pana la urma mai da-l dracu de aspect. Cand o sa murim nu o sa ne ramana aspectul, ci sufletul...so. Nu fi suparata si fi sociabila, nu te lasa doborata de niste inculti :3