| SimonaCristina a întrebat:

Cu ce profesor se face educatie civica ( diriginte, psihologul scolii...) si din ce clasa se face?!
Multumesc! happy

15 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Se face cu profesor specializat pe aceasta materie, nu cu dirigintele ori psihologul scolii si se face in clasa a 8-a.

| SimonaCristina explică (pentru DayByDay):

Multumesc mult!

| zurick a răspuns (pentru SimonaCristina):

Noi facem cu o profesoara de istorie

| DayByDay a răspuns:

Se pare ca in fiecare scoala e diferit happy dar eu stiu sigur ca profesoara cu care am facut era specializata fix pe materia asta si am facut in clasa a 8-a, dar asta se intampla in 2008, acum nu stiu daca orarul este structurat altfel!

| FaraIdeiDeNume a răspuns:

Educatie civica (eu) am facut in clasa a V a, a VII a si a VIII a si am facut-o cu profesoara de geografie sau cu cea de religie. Din cate stiu eu, daca nu exista un profesor specializat pentru asta in scoala sau nu sunt suficienti urmeaza sa faceti cu profesorii pe care directorul ii considera in stare sa-le preede copiilor asa cum se cuvine materia.

| zurick a răspuns (pentru FaraIdeiDeNume):

In a V nu se face asa ceva.

| FaraIdeiDeNume a răspuns (pentru zurick):

Eu personal am facut in clasa a V a civica si celalalte clase de a V a din scoala mea, probabil in alte scoli e diferit.

| zurick a răspuns (pentru FaraIdeiDeNume):

Probabil...

| FaraIdeiDeNume a răspuns (pentru zurick):

Nu mi-o lua in nume de rau, si din comentariile celorlalti vad ca nici eu nu au facut in clasa a v a, ma gandesc ca poate noua ne-or pus-o in orar doar ca suntem prea necivilizati si aveam nevoie laughing

| zurick a răspuns (pentru FaraIdeiDeNume):

In a III-a sau a IV stiu c-am facut ed.civica apoi in a VII poate ai incurcat tu sau daca nu noi eram asa civilizati de nu ne-a pus materia asta laughing
Sa ma supar?
Ehhh nu-s genu sa ma supar din prostii.

| LittleAngel37 a răspuns (pentru FaraIdeiDeNume):

Tin sa te contrazic..In scoala mea exista profesor specialwinking

| FaraIdeiDeNume a răspuns (pentru LittleAngel37):

Exact, nu m-am facut inteleasa corect. Ceea ce am spus eu este ca in cazul in care nu exista un profesor special se decide de catre director sau de catre altcineva, daca profesorul care se ocupa doar cu civica, adica profesorul special pentru materia asta, evident ca el va preda civica, dar exista scoli in care el nu e prezent sau directorul nu vrea sa mai aduca profesori.

| PROTOTYPE a răspuns:

Din clasa a 7-a. Faci cu profesorul de istorie sau de geografie.

| OnuOnulică a răspuns:

In clasa 8-a.

| horansgang a răspuns:

La şcoală mea, profesoara de istorie e şi de civică şi se practică din clasa a 7-a.