| Ioanagrrrr a întrebat:

Cu toate că sunt de jumătate de an in clasa noua eu simt că nu m-am integrat total.Toti sunt așa încrezători și vorbesc între ei.Au amintiri, istorioare de spus, dar eu stau și mă uit la ei. Atunci când sunt cu o persoana sunt foarte sociabila, nebuna, dar când sunt mai multi îmi vine să plang și să mă retrag undeva departe.As dori sa pot sa fiu mai sociabila. Câteodată mi se primește dar alteori nu mi se primește.Noi trebuia să mergem sa facem curat in clasa și după am ieșit și a rămas un mic grupulet (cel mai vesel).Eu de la început am vorbit normal apoi ei au plecat sa joace bascket iar eu am fugit.Va rog cum rezolv problema?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Shuna a răspuns:

Buna draga Ioana! Teama asta o am si eu, deoarece voi intra clasa a 9a, imi este teama ca nu voi putea sa ma integrez, sunt timida si asta ma impiedica sa vorbesc liber.Incearca sa fii tu insuti, vorbeste cu ei chiar daca ti se pare ciudat.Incerca sa fii calma si nu te agita.Lumea oricum judeca asa ca fi cine vrei cu adevarat sa fii. Daca te vei lua dupa gura lumii mereu, niciodata nu vei fi fericita! Lasa rusinea, ei e ca si tine..Cu ce e mai presus decat tine? Gaseste argumente,jocuri, filme, seriale, carti, sporturi, incerca sa gasesti lucruri in comun cu cineva.Eu de exemplu sper sa imi gasesc o prietena care are pasiuni ca si mine,adica:K-pop(BTS), Coreea, Seriale, Dans, Desen, Carti, filme ceva ce avem in comun chiar daca nu le avem pe toate macar 2 pasiuni sa avem in comun. Sper sa te ajute ce ti-am spus, si iti urez mult succes draga mea!

1 răspuns: