| milliondollarslover a întrebat:

Cum as putea sa organizez un contest? Adica ce trebuie facut, de la A la Z. Stiti, arta graffiti nu prea se ia in seama...

Răspuns Câştigător
| funnymantm a răspuns:

Ah vremurile bune. Un proiect de-al meu "culoare si vers" specializat pe grafiti, desen artistic, si pictura inca se deruleaza si fara mine in Brasov tongue.

pei. iti trebuie o echipa. eu le-am facut si training in marketing si psihologia comunicarii dar nu e obligatoriu.
trebuie sa obtii chesti gen : Sala, jurio pro (profesori de la scoala de arte locala ) un sistem sonor, premii si cred ca cel mai greu Sa mediatiezi
sa luam pe rand
1. Sala. nu stiu de unde esti dar la noi Sala de teatru de exemplu este intre 10 si 50 de milioane pe zi. Deci pica. nu te gandii. intereseaza-te de sali unde tin sedinte ONG-uri sau diferite activitati unde sala nu este necesara in fiecare zi. Le prezeinti proiectul... ups. SCRIE PROIECTUL laughing pune-l pe hartie. eu nu mai am un model sa iti trimit dar nu e greu.
1. 1 Scrierea proiectului:
Oky deci incepi cu descriere, numele proiectului si un pic din ce face. Dupa: Scop, dupa : Obiectiv (sunt chestii diferite ) zi si tu "prin acest proiect atacam tinerele talente blah blah" next "se va desfasura pe data etc-etc"
pfo. in varianta care o sa o dai mai departe (ex ONG, Primarie etc) cam atat trebuie sa fie. IN Editia Ta! incluzi bugetul drepturile si obligatiile tale si a echipei tale.
Mai faci inco hartie separata ca un fel de cerere. in functie de ce doresti, Sala, Protocol etc.
Acum! problema mare ca toata lumea de la care vrei sa ceri ceva o sa te intrebe "cine este" si nu este indeajuns "milliondollarslover", Iti trebuie ONG. o varianta ar fi sa smecheresti pe toata lumea. nu trebuie nimeni sa stii ca nu ai asa ceva. si daca este necesar sa zicem pentru o sponsorizare de la biblioteca, Mc donalds etc etc ai putea sa te asociezi cu un ONG. du-te la formarea tineretului local. sau cauta GCL/TNL (gruparea colegiala liberala) (tineretul national etc). nu iti fie teama de ideea de PNL PSD etc etc. pentru ca la tineret aia habar nu au de politica. rolul lor este sa faca proiecte. oky
2. hmm. e mult de umblat, te gandest de dinainte ce vrei sa faci si ce ai nevoie si te chinui sa obtii.
3. Mediatizarea: avand in vedere ca NIMENI nu o sa iti dea sponsorizare prin Bani cash va trebui sa faci afise, postere, simple care sa nu coste mult la tus. Nu fa pliante si fluturasi ca nu renteaza. nu se uita nimeni pe ele. crede-ma!
Te duci la centre culturale, chiar si scoli si pui afisele. Nu pe strada! te duci la licee si spui ca vrei sa vb cu presedintele CCE (consilul consultativ al elevilor). ii explici care e treaba si in sedinta care urmeaza el/ea o va pune in ordinea de zi.
4. PREMII (eu chiar in ultima zi mi-am dat seama ca nu am premii laughing) si m-am dus cu unu la primarie ca cunosteam o femeie de acolo si am spus problema. Primaru era langa noi si cica "hai ca va dau eu ceva" si ne da vreo 6 carti, TOATE cu dedicatie "pentru domn primar" laughing))) wtf! si le-am dat castigatorilor laughing, doamne ce moment)
aici habar n-am. avand in vedere ca si eu am pecito nu stiu.
ACUM intrebarea intrebarilor. Tu vrei un contest pe net sau real? pentru ca daca vrei pe net am explicat juma de ora degeaba laughing
daca am uitat ceva mai intreaba