| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca as putea trece peste timiditate? Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timiditatea face parte din tine. Sunt emoți puternice pe care trebuie să le accepți și să le controlezi transformându-le în emoți constructive. Ești unică (gânduri, sentimente, nu ești un obiect în mai multe exemplare). Acceptă-te așa cum ești. În interiorul nostru avem o 'făbricuță' ce produce fericire, trebuie doar să 'apeși pe butoane'. Fă lucruri pozitive și constructive. Înconjoară-te de oameni care te prețuiesc și te apreciază pentru cine ești. Fă ce simți, fără rețineri.

3 răspunsuri:
| Iunix a răspuns:

Și eu am aceeași problemă. Ce puți să faci ( primești sfaturi de la unu care nu poate să treacă peste această problemă, sun bun rău )? Să-ți creezi o „ mască " în preajma altor persoane să devii un personaj, un alt om, ce nu are emoții.
Sau un experiment, pentru că, da, eu nu l-am testat, eu vin cu ideile, să le pună altcineva în practică :)). Înregistrează-zi vocea pe telefon în timp ce spui „ Nu sunt timidă, sunt super bună, am încredere în mine etc. ) și în timp ce dormi îți pui căștile în urechi și lași pornită înregistrarea, astfel, subconștientul tău va fi influențat de acele mesaje pozitive și, în cele din urmă, subconștientul va influența conștientul, așa se întâmplă, transformându-te într-o oarecare măsură într-o altă persoană. Fă ceva astfel încât înregistrarea să fie lungă, sau să se repete toată noaptea și să nu-i cadă căștile din urechi în timpul somnului. Baftă!

Dacă ești interesată de topuri, tutoriale, videoclipuri interesante etc. https://www.youtube.com/channel/UCUldoN0Dj_E8OygSKvmCUmA

| YouandI a răspuns:

Din punctul meu de vedere aceasta chestie cu timiditatea tine de curaj, am avut aceasta problema si am depasit-o in momentul când m-am angajat. A fost primul meu job la o cofetărie unde trebuia sa vorbesc cu clientii, sa le recomand produsele si sa preiau comenzi. Apoi am intrat la facultate si m-am implicat in multe voluntariste si activități. Așa am reușit sa nu mai fiu așa timida si am reușit sa îmi fac multi prieteni.
Comunicarea este cheia.

| gd001 a răspuns:

Poti incerca sa te inscrii la diverse cursuri gratuite de public speaking sau sa merg la pictura, sa faci un spoort, si sa interactionezi usor usor cu oamenii.