| EoFetitza a întrebat:

Cum credeti ca o persoana poate scapa de timiditate?

6 răspunsuri:
| clauss a răspuns:

Si eu eram timid si mi a trecut pe la 18-19 ani cand m am angajat, avand de aface cu oameni si interactionand cu oamenii, mi a trecut, ai rabdare ca iti va trece

| Alexandru a răspuns:

Nici eu nu am aflat raspunsul la intrebarea asta si am aproape 18 ani. Nu ca as fi pesimist, dar s-ar putea sa nu scap niciodata de timiditate lucru care insa nu ma ingrijoreaza sau ma preocupa catusi de putin. Cine vrea sa te accepte, o face indiferent de caracter sau personalitate : si cu bune si cu rele.

| Helvete a răspuns:

Prin a incepe sa nu ii mai pese de ce cred ceilalti despre ea. Indiferenta, zic eu, ajuta foarte mult. Fiindca nu te mai abtii sa spui/faci unele lucruri daca nu iti pasa de ce vor crede sau spune ceilalti.

| ☆♥spery♥☆ a răspuns:

Numai prin socializare. Este bine să cunoască persoane noi și să petreacă mult timp alături de ele!

| Monica a răspuns:

Cum spun si ceilalti.Prin socializare, comunicare cu diversi oameni...
Dar nu inteleg de ce 'presupun ca tu vrei' sa scapi de timiditate.Nu e un 'defect'. Din contra. E un lucru 'feminin' mai mult.Si nu e deloc 'rau' sa fi timid/a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă te naşti cu un temperament introvertit, e dificil, la fel şi dacă ai fost constrâns de-a lungul vieţii de oameni foarte critici în jurul tău, sau dacă ai complexe de inferioritate.
Timiditatea o maschezi prin anumite gesturi, atitudini. Apoi, dacă ai destulă încredere în cel/cei de lângă tine, atunci te simţi mai în largul tău şi automat eşti mai sociabil.
Până la urmă întâlneşti şi oameni răbdători care ajung să te cunoască, să te aprecieze pentru calităţile tale şi să-ţi insufle încredere în tine.