| Iiii111112332 a întrebat:

Buna! Cum credeți ca pot scapa de "fobia socială"? Sunt foarte rușinoasa, am intrat la liceu și nu am nici o prietena, stau singura in banca cu teama de a nu fi judecată dar mai ales ca nu știu cum sa le abordez, sa le bag in seama. Am așteptat, poate vine de la sine dar de fiecare data când ajung la liceu îmi vine sa plâng.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa inveti sa-ti faci prietene, sa mai lasi din aroganta si inveti sa deschizi gura, vorbind cu colegele, ca asa scapi de fobia aia.
Ori inscrie-te la un sport de echipa si automat esti fortata sa vorbesti cu colegele de echipa, sa te joci cu ele, sa comunici cu ele si chiar sa te schimbi in vestiar cu ele.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

De obicei, in clase se formeaza grupuri de persoane bazate pe interese comune, vezi ce iti place si du-te la grupul care impartaseste aceeasi pasiune cu tine.

| wahaha a răspuns:

.