| annnnna13 a întrebat:

cum fac sa fi mai curajoasa in general, mai nepasatoare, mai detasata si mai putin timida? eu mi am creat fel de fel de fobii, si daca stai sa te analizezi, constientizezi ca te comporti irational si chiar nu ai nici motiv intemeiat ce sa te temi, cauzele sunt ireale, de exemplu acum cred ca am un fel de fobie sociala, sau sunt mai timida nu stiu, in sensul ca atunci cand ies din casa sau sunt printre oameni, ma iau asa emotiile, si mi-e frica sa nu ma comport aiurea, sa nu-mi fac o imagine proasta, sa nu spun ceva gresit, sa-i privesc in ochi etc toate alea, dar ce vroiam sa va intreb, cand esti in momentul ala care iti declanseaza frica, cum faci sa iti stapanesti emotiile, si sa gandesti logic? ca pe mine coplesesc emotiile, nu pot de fiecare data, cum as putea sa ajung pana in punctul in care sa "mi se rupa" de ce cred altii despre mine, si chiar in general, sa am mai multa vointa, in sensul ca atunci cand apare ceva sau vreau sa obtin ceva sa nu imi tot spun mereu ca "nu pot"...tre sa socializez tot mai mult?

4 răspunsuri:
| mariutsa1234567890a a răspuns:

Fiecare cu propriul caracter.
Eu spre exemplu nu am fost niciodata in locul tau, intotdeauna am stiut cand, unde si cum sa vorbesc.
Pentru ca asa sunt eu.mai indrazneata si nu mi-e frica de nimeni si de nimic absolut. Avem o singura viata, si o singura sansa sa spunem lucrurilor pe nume, pierdem prea mult timp pana reusim sa facem pe cineva sa inteleaga cu adevarat ce vrem noi sa-i spunem, si pentru ce toate astea.
Lipsa de comunicare? poate da, poate nu.
Pe viitor fii si tu mai increzuta in tine si o sa fie totul mai bine.
Pentru ca indiferent de ce nu a-i face mereu se va gasi cineva caruia/careia sa nu-i convina ceva si sa-ti reproseze. fruntea sus si mergi inainte!

| NicolasG a răspuns:

Am gasit explicat destul de bine subiectul:http://www.youtube.com/watch?v=Spaj2Q9AqgU
sper sa-ti fie de folos
pentru fete deasemeni consider deasemeni util:http://www.youtube.com/watch?v=rZAbs9hH8Vk

| DemonCuInimaDeInger a răspuns:

Buna!
Infrangeti temerile, nu-ti fie frica sa vorbesti cu ceilalti spuneti mereu in minte ``pot sa fac ceea ce imi doresc`` ai incredere in tine si totul va fi bine.

| annnnna13 explică (pentru DemonCuInimaDeInger):

Si cand mai gresesc cateodata cum fac? mie mi-e frica sa nu ma dezamgesc si pe mine...dar daca se mai intampla, nu ar trebui sa ma descurajez nu? sau cum? mersi:*