| alexutza1micutza a întrebat:

cum fac sa scap de frica de frica...adica stiu ca frica e ceva ireal, fara nici un motiv bine intemeiat si ma refer aici la orice fel de fobie,(sociala, de avion, de caini, de pisici etc), insa, senzatia de frica e pe cat se poate de reala si f enervanta, e asa ca o apasare si efectele ei sunt naspa si numai daca ma gandesc la ea o simt..cum fac sa scap de ea? sau sa fiu mai rationala in general, sa nu ma las complesita de emotii si sa fiu mai curajoasa, sa am mai mult control asupra mea?, zicea un psiholog ca o prostie sa zici ca "nu poti", de fapt nu vrei cu adevarat, ca e vorba de un fel de masochism interior. da nah, nu stiu ce solutie sa aplic..sau am mai citit undeva ca daca o accepti cu adevarat dispare, dar nu stiu imi vine greu sa accept ceva ce mie nu imi place.

Răspuns Câştigător
| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Atunci ti-as sugera sa iei o biblie si sa subliniezi toate textele care inspira curaj si incredere. Apoi pe care le crezi mai frumoase copiaza-le pe o hartie si repeta-le ori de cate ori ai ocazia.Asta te va predispune si spre spiritualitate si e periculos sa cazi in capcanele intinse de tot felul de organizatii cu pretentii spirituale dar care cauta doar membrii cotizatori! Dar cred ca pentru a merge mai departe cel mai bine ar fi sa stiu ce varsta ai, sa nu fac vreo dandanaie. o zi bun

11 răspunsuri:
| TooNight a răspuns:

Uite pararea mea:
Ori consulti un psiholog,care sa-ti explice ce ar trebui sa faci.
Sau eu pe asta o prefer,fara caterinca, ii preferata mea:
Te apuci sa asculti muzica mai rock, sau pop, sau elecric-pop... Uite, de exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=J6ZWlDks0nQ si daca-ti plac, fa lyrics: http://www.youtube.com/watch?v=cyoXP3w7dp4 sau asculta si alta muzica in afara de coldplay,daca vrei uita-te in playlistul meu, si gasesti acolo, destuule, sper sa-ti palca.
O sa-ti schimbe temperamentul, crede-ma.
Sau...Indragosteste-te!
Nu glumesc.
Totul o sa ti se para diferit dupa ce te indragostesti.O sa simti ca plutesti, n-o sa-ti mai pese de nimeni si de nimic, o sa fii TU.O sa ai caracterul total schimbat.
Sau schimba-ti anturajul! Nu neaparat care se drogheaza, sau altele.Denastia mai cu tupeu.O sa te schimbi si tu.
Da eu iti recomand sa te indragostesti, ca-i frumoos...si uneori dureros, da nu mai simti nici durere, nici nimic!
Ia-ti un are de egoism, bate-te cu cineva, nu stiu...fa orice ca sa-ti implinesti increderea in tine...:)
Bafta! :*

| alexutza1micutza explică (pentru TooNight):

Stiuhappy asa ziceam si eu...ca trebuie sa mi fac o schimbare de look si sa mi gasesc un prieten ca e total altfel, alta viata, ca am mai fost indragostita...ca deja incep sa ma gandesc la toate tampeniile fara rost, si nici cu psihologul nu stiu daca are sens, decat ca nah, o patrunda in trecutul meu sa descopere ce imi provoaca frica asta si bla bla, si o sa mi dea una sau mai multe solutii individuale, oricum eu deja le stiu, doar ca nu am curaj si incredere..Multumesc :*

| alexutza1micutza explică (pentru TooNight):

Sunt si de 5 luni singura, si poate de aia...in fine..mercibig grin

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru alexutza1micutza):

Chestia asta se numeste anxietate si se trateaza, cu cat mai devreme cu atat mai bine. daca o lasi sa se instaleze de tot poti avea probleme mari. Spun din experienta.Decat mai tarziu si sa iei hapuri toata viata mai bine acum si in 3-6 luni esti ok> succes!

| alexutza1micutza explică (pentru CLAUDIUBRETT):

Ee.mi-am dat seama ca nu e nimic real de care sa ma tem. sper sa si durezelaughing..crek trebuie sa mai ies din cauza, recunosc ca in ultima vreme( de 1 luna 2) nu am mai iesit deloc. sper sa fie bine:*

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Daca esti de religie crestina ar mai fi o solutie!

| alexutza1micutza explică (pentru CLAUDIUBRETT):

Ortodoxa..si cred in Dumnezeu

| alexutza1micutza explică (pentru CLAUDIUBRETT):

20...u tot ortodox esti?

| alexutza1micutza explică (pentru CLAUDIUBRETT):

Vroiam sa iti spun ca am ascultat interviuri cu parintele Arsenie Papacioc, si ai dreptate, m au ajutat fff mult, chiar pana acum nu-mi dadeam seama ce putina credinta aveam, ma luam dupa unul, altul, cluburi, tigari, alcool etc si la biserica n am mai fost de f mult si daca mergeam nici nu eram atenta la nimic...si ai dreptate ma luam si eu dupa tot felul de psihologi de pe net, unii mi se pareau ca zic bine dupa aia venea altul si zicea altceva, si eu cum sunt influentabila nu mai stiam ce sa inteleg, unele chestii chiar se bateau cap in cap..nah..ce o fi o fi, oricum Dumnezeu nu ti da niciodata mai mult decat poti ducehappy merci pentru sfat. toate bune!

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru alexutza1micutza):

M-am nascut intro familie de ortodocxi

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru alexutza1micutza):

Atunci ti-as sugera sa iei o biblie si sa subliniezi toate textele care inspira curaj si incredere. Apoi pe care le crezi mai frumoase copiaza-le pe o hartie si repeta-le ori de cate ori ai ocazia.Asta te va predispune si spre spiritualitate si e periculos sa cazi in capcanele intinse de tot felul de organizatii cu pretentii spirituale dar care cauta doar membrii cotizatori! Dar cred ca pentru a merge mai departe cel mai bine ar fi sa stiu ce varsta ai, sa nu fac vreo dandanaie. o zi bun

| andaandutza206 a răspuns:

Buna, eu sunt studenta la psihologie. Te pot ajuta cu sfaturi la id: anda_andutza206 te astept