| DroGuleTz a întrebat:

BunahappyCum sa incem eu sunt cls a 8 si ma gandesc cateodata daca sunt proasta pentru ca nu stiu matematica.Este greu ma gandesc ca examenul la mate vine cu pasi repezi iar eu nu stiu mai nimic. Am luat deja un 4 si un 5 si am si 4 in teza sunt in stare d corigenta daca nu iau neaparat o nota buna pot sa raman dar la celelalte materii am note bune am numai 7, 8, 9, 10 se iveste si cate un 6 dar nu mereu.Mama e dezamagita d mene si foarte suparata se chinuie mereu sa imi explice ca trebuie sa invat si mai invata cu mene dar nu inteleg matematica si imi e asa d greu sa o vad p mama suparata si dezamagita sad ce sa fac?

2 răspunsuri:
| AsAndreea03 a răspuns:

Sper sa te ajute raspunsul meu.
Asa cum ai luat 7, 8, 9,10 la toate materiile in afara de matematica sunt sigura ca inveti cu drag la ele, sau nu neaparat cu drag iti este mult mai usor si te implici mult mai mult pentru a le intelege. Cu matematica poti face la fel. Imagineaza-ti de ex ca este chimia sau fizica si ca trebuie sa aflii raspunsul. Uite-te la teorie si incearca sa intelegi cum au fost facute, pentru a ajunge la raspuns. Nu e greu, trebuie sa urmaresti fiecare etapa parcursa pentru a ajunge la cealalta si tot asa. Matematica stii foarte bine ca e stiinta exacta. Asa ca daca stii formula de calcul [binisor] si o stapanesti cat de cat o sa fie ff usor sa te "joci" cu cifrele alea. happy
Nici eu nu-s prea buna la mate, dar macar incerc sa fiu atenta la ora sa inteleg cum a ajuns profu' la raspunsul ala. Nu e asa greu. Trebuie sa fii doar atenta happy. Succes pe mai depate si daca la examen [cand repeti acasa si inveti] sincer. daca nu intra nimic.mai bine toceste laughing ca asa fac si eu.[uneori on the phone Succes.

| Micr0b a răspuns:

Asta e o problema care nu prea poate sa fie rezolvata...eu sunt f pasionat de biologie si am citit intr-o carte ca,creierul este format din doua parti(nu te gandi ca este taiat in doua laughing)cei care fol partea dreapta(sau stanga nu mai sunt sigur)sunt mai creativi si se pricep mai mult la desen muzica si arte in general.cei care isi fol partea stanga(sau dreapta)se descurca mai bine cu stintele in general ca si matematica, fizica, chimia.deci probabil ca u iti fol mai mult partea creativitatii. sfatul meu e sa exersezi sa faci exercitii nu cele pe care ti le da la scoala ci cele de incepator cu care poti sa intelegi sistemul.bine ar fi daca ar putea sa te ajute mama ta sau tatal tau.roaga-i frumos si daca nu au timp sau sunt prea ocupati, incearca sa rogi niste prieteni(care sti sigura ca te ajuta nu rad de tine)si incearca sa fi f atenta la orele de mate.sau daca parintii tai au mai multi bani si isi permit roaga-i sa te bage la meditatii la matematica. sper ca te-am ajutat :*