| anonim_4396 a întrebat:

Cum se poate maturiza o persoana? Si ce intelegeti voi prin a fi matur? Spuneti orice parere despre acest subiect.Ms:*

Răspuns Câştigător
| Roxana_6190 a răspuns:

Pai fiecare intelege ce vrea dina te maturiza! Dupa mine insemna a intelege lucrurile dintr-un alt punc de vedere! De exemplu problema banilor :cand te maturizezi incepi sa intelegi ce de poate cumpara cu 1 milion pe care tu vroiai sa il dai pe o jucarie! Si acesta jucarie te plictiseai dupa cateva zile! A fii matur insemna a intelege lucrurile cu alti ochi si a da exemple bune! Si matur nu insemna neeapar sa ai peste 18 ani. ca daca eu am 12 ani cred ca sunt destul de matura nu?(nu vreau sa ma laud, asta nu face un om "matur" cu respect)

8 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Urasc maturitatea, nu ai voia sa faci nimic, daca incerci sa te distrezi ca la gradinita (Ce frumos era pe atunci) o sa zica lumea ca esti imatur sau iti zic sa te maturizezi si o colega mi-a zis in clasa a 4a sa ma maturizez, aia nu e normala, cum sa ma maturizez asa repede cand mai am o gramada de timp din copilarie. @Smile distreaza-te in felul tau, daca iti place ca la scoala primara (si acolo ne-am distrat) atunci nimeni nu-ti interzice, cui nu-i place sa se intoarca, doar nu o sa renunti la cei mai frumosi ani din viata pentru cineva/ceva care "crede" ca nu esti tare. Eu ma distrez in felul meu, imi place sa ma joc cu copii, m-a simt din nou "copil", nu lasa pe nimeni sa-ti zica ca esti imatur. Cand va veni vremea vei sti sau tu poti sa te maturizezi cand vrei, nu-ti da nimeni interdictie. Fiecare avem un mod de a ne distra.

| DoarOana a răspuns:

Sa fi matur inseamna sa ai un comportament diferit si sa fi "dezvoltat"!

| night_crawler a răspuns:

De ce sa te maturizezi? chiar daca anii vor trece.prefer sa raman cu sufletul de adolescent...traiesteti viata...meritawinking

| ATB a răspuns:

Cel mai simplu. Sinonimul pentru cuvantul matur este cuvantul responsabil!

| dya_4589 a răspuns:

Pai te maturizezi in timp, capatand experienta, invantand din intamplarile bune si rele prin care treci... nu trebuie sa faci ceva anume... stiu persoane care se prefac mature, deoarece considera ca asa vor obtine diferite lucruri, dar sunt doar oameni falsi si penibilI... NU POTI SA ZICI: GATA DE AZI SUNT UN OM MATUR, pentru ca nu e ca si cand ai zice de azi imi schimb lookul.
O persoana matura este o persoana capabila sa ia decizii, sa gandeasca, sa-si accepte greselile si sa invete din ele.

| nutzu' a răspuns:

Te uiti la mine si incerci sa ma imiti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand fiecare om trebuie sa treaca prin aceasta etapa de maturizare. A fii matur insemna a fii un om care stie sa vorbeascasi nu ezita nici nu subiec, vorbeste frumos si respektuos, nu inseamna ca daca ai 20 de exemplu esti matur, maturitate o obtii pe parcus si in timp. Oricat de matur esti exisa totusi un sentiment copilaresc in fiecare ersoana.Multumesc

| dametuamor00 a răspuns:

Parerea mea e ca sa fii matur e sa ai un comportament fffffffff diferit.......sa nu mai gandesti ca un copil....mai ales daca ai multe problele pe cap atunci te maturizezi fffffff repede