| anonim_4396 a întrebat:

Buna big grin am 1.63-1.64 si 57 kg straight face stiu ca am vreo 2-3 kg in plus si vreau sa scap de ele, dar e mai greu fiindca, nu prea am timp sa fac sport, iar de diete sunt cam mica zic eu (14 ani)! Prietenul meu mi-a zis ieri ca sunt "grasuta" din gluma, dar eu l-am luat in serios fiindca, chiar cred asta straight face Si ai mei imi spun asta, dar nu m-a durut asa de mult ca si cand mi-a zis prietenul straight face! Nu stiu ce sa fac. M-am suparat ieri cand mi-a zis, dar si-a cerut scuze si nu am cum sa nu il iert deoarece, tin foarte mult la el straight face In legatura cu greutatea, cred ca mai am putin si intru in drepresie. Va rog, cer seriozitate.

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

La 14 ani,sa nu ai timp? Ma indoiesc! Sa vezi cand o sa ai o famile,cat timp o sa mai ai!
Cat timp iti trebuie,ca sa mergi in pas alert,sa urci/cobori niste scari,cand te duci dupa cumparaturi,la o biblioteca,la o "plimbare" seara pe racoare, in drum catre o prietena, etc? O jumatate de ora, poate chiar ocolind drumul drept, iti este de ajuns pe zi, ca sa faci miscare.Cand te uiti la o emisiune la tv,pe care nu vrei sa o pierzi,poti face exercitii pentru abdomen,rotiri ale corpului,ridicari cu ambele maini,cu doua sticle de plastic umplute cu apa sau nisip, pentru a solicita muschii abdominali. Uite cate se pot face, pentru a elimina surplusul de pe burtica!
Lasa dietele, pentru persoanele suferinde, bolnave! Tu trebuie sa mananci sanatos si sa devina un stil de viata pentru tine.Doar ideea ca trebuie sa tii "dieta",te solicita nervos,iti creeaza o stare de anxietate si poti manca apoi pe fond nervos si mai mult rau iti faci.
Tu trebuie sa consumi si proteine(carne,ou,lapte),glucide(miere,fructe,legume) si carbohidrati sanatosi(cereale integrale,cum ar fi ovaz,tarate grau,orz,fructe padure,spanac,salata,varza,morcov,broccoli,telina, ceapa, usturoi)si fibre alimentare, care se gasesc in legume si fructe, cereale integrale.Sa te hidratezi cum si cat trebuie cu ceaiuri,sucuri fructe si legume (nu din comert)dar cel mai mult cu apa.
Iaurtul degresat impreuna cu seminte oleaginoase(alune,nuci,migdale,fistic,floarea soarelui,dovleac neprajite si nesarate,in cantitati mai mici),ajuta la arderea grasimilor de pe burtica.
Faptul ca prietenul tau,ti-a spus cam in gluma,ca ai fi "grasuta",a fost cam o impolitete din partea lui. Daca te place,sa te placa asa cum esti! Ai putea sa-i atragi atentia,ca sa fie mai atent pe viitor.
Poti sa-i ceri,ca sa faceti unele exercitii/plimbari impreuna,astfel aratandu-i si lui,ca nu este este nici el chiar perfect, ca mai trebuiesc "lucrate", unele probleme, pe care le are si el. Poate asa o sa inteleaga cum te-ai simtit tu!
"Depresie", cred ca este un cuvant pe care nu ai cum sa-l cunosti la aceasta varsta si mai ales din acest motiv.Ca vrei sa fii ca nu stiu ce miss, lasa aceste ganduri! Tu trebuie sa te gandesti la sanatatea ta si chiar daca ai 3-4 kg peste "normal", asta nu conteaza.Conteaza cum te simti si cat de sanatoasa esti.

| okyokyhsf a răspuns (pentru pietrean):

Nu am grasimi pe abdomen, ci pe picioare big grin si cunosc foarte bine cuvantul depresie. In ziua de azi copii sunt posibil mai maturi sau mai inteligenti, decat unii adulti. Nu vreau sa fiu nu stiu ce miss straight face, dar nu cred ca e ok sa ai kg in plus. Mama are 35 de ani si are 4849 de kg straight face si e mai mica la inaltime decat mine, asta ma deranjeaza cel mai tare straight face. In ziua de azi problema cu greutatea e cel mai des intalnita zic eu. Am probleme cu stresul din cauza asta si incep sa plang mai tot timpul cand mi se reproseaza! Nu e normal!

| OQdpNet a răspuns (pentru okyokyhsf):

Buna. Pietrean cred ca a atins cele mai multe aspecte legate de greutate. Insa depresia este maladia secolului 21. Eu cand am citit prima oara despre depresie mai amanuntit, mi-am promis ca nu voi ajunge nici o data in aceasta situatie. Si sincer, dupa cca. 5 ani de studiu pot sa afirm ca am gasit solutia pentru propria persoana.
Acu ceva vreme citeam un articol in care se punea accent pe frumusetea interioara, ca e mai importanta decat cea exterioara. Si in mintea mea ziceam: E adevarat, insa daca o femeie nu are grija de propriul corp, de propria sanatate, cum as putea crede ca pe viitor, cand va avea copii, nu va face acelasi lucru si cu ei. Cum sa cred ca le va oferi o alimentatie corecta pentru o dezvoltare fizica echilibrata.
Tu nu esti in aceasta situatie. Daca ai sa cauti pe internet, au fost momente de-a lungul istoriei cand femeia ideala era chiar mai plinuta decat tine. Aceste aspecte se schimba in functie de vremuri, in functie de interese si multe altele.
Daca de maine, oriunde ne-am uita (reclame TV, internet, prezentari de moda, etc) femeia perfecta ar fi una care sa aiba exact caracteristicile tale, sunt sigur ca nimeni din jurul tau nu ar mai zice nimic.
Suntem bombardati cu informatii, iar in ceea ce priveste femeia, mijloacele media ne spun ca X este femeia perfecta? Daca asa cred ei, foarte bine, dar eu cred ca corpul perfect este cel sanatos. Si supraponderabilitatea nu ajuta la sanatate.

| pietrean a răspuns (pentru okyokyhsf):

Hei,ai luat-o razna! Eu am vrut sa te ajut cu niste sfaturi si tu imi raspunzi aiurea(probabil asta este multumirea ta).
-Nu ai specificat unde esti "grasuta".E vina mea?
-M-am referit, ca nu ai de ce sa fii depresiva, deoarece nu ai motive intemeiate la aceasta varsta.Trebuie sa-ti dai seama(dar esti prea micuta!)cand cineva se refera retoric si nu real.Acest lucru este valabil si cand m-am referit la "miss".
-Te-a afectata atat de mult "reprosul" amicului tau, incat vezi dusmani peste tot.Stresata,chiar ca esti,dar crede-ma, fara nici-un motiv real! Nu este normal.
-De obicei,cand cineva iti da un sfat, se multumeste, nu se da cu bata in balta.Dar cine mai are incredere in copii de astazi, ca stiu regulile de buna crestere?! Tu le cunosti? Dupa cum ai spus "in ziua de azi copii sunt POSIBIL mai maturi sau mai inteligenti".Tu SIGUR, nu cred ca esti.Ma insel?

| DogManX a răspuns:

Mananca sanatos si bea multa apa.