| JustForFewSeconds a întrebat:

Buna!big grin Am terminat clasa 8-a si maine ma duc sa ma inscriu (sa pun optiunile) la liceu. Acum am o problema... familia mea vrea sa ma duc la profilul mate-info ca sa ajung ceva in viata dar eu vreau la filologie pentru ca nu prea imi place matematica, fizica, chimia etc. Imi plac limbile straine da am auzit ca nu prea iesi ceva de la acest profil...si nu stiu ce sa faccryingcryingcrying Voi ce ziceti?sad

Răspuns Câştigător
| kattya96 a răspuns:

Daca nu ai chemare te duci degeaba. Si eu am avut aceeasi problema, parintii voiau sa ma fac medic, dar eu stiam ca n-am ce cauta la mate info.
Cateodata ma gandesc daca as fi facut fata sau nu.
Oricum eu sunt la filo bilingv engleza. La mate, fizica si chimie sunt bata ma chinui sa supravietuiesc ( deci daca ma chinui aici, iti dai seama cum eram la mate info, bine si liceul meu este foarte exigent -> e cel mai bun din oras).
Am ales bilingv engleza, tocmai sa am mai multe sanse sa ajung ceva. Am crezut ca este mai bun decat filologia, dar acum recunosc ca m-am inselat. Sunt exact la fel si daca esti la filo poti sa dai examenele de engleza, in fine.
Mie imi place prea mult engleza, de asta am ales acest profil. Si habar n-am ce sa fac gandindu-ma la viitor. Ma gandeam sa ies din tara da nu stiu ce fac pe acolo laughing
Deci exact cu problemele care ma confrunt acum, o sa o faci si tu.
De la filo poti sa ajungi: avocat, jurnalist, poti sa te axezi si pe arte ( desen, muzica, teatru) si mai sunt multe joburi de genul, insa nah cele mai bine platit ( avocat) nu prea imi face placere.
In schimb la mate info sunt chestiile alea cu bancile, medicina ( de aici cred ca devii putred de bogat) si altceva nu mai imi vine in minte acum laughing
Iti dau un sfat, nu te mai gandi la profil, ci la meserie. Merita sa te duci la mate info, de acolo poti sa-ti alegi meseria care iti place cel mai mult.
Vrei sa te faci medic sa ajuti oameni si mai stiu eu ce ( facultatea aia iti mananca 6 ani din viata, e foarte greu -> chiar trebuie sa-ti doresti cu tarie daca vrei sa supravietuiesti acolo), vrei sa lucrezi cu cifre?
Daca nu, ce vrei din partea de uman, avocat, jurnalist?
Da a inceput si pe mine sa ma doara capul, scuze ca am scris asa de mult. Dar intrebarile astea mi le-am pus si eu cred ca tot anul trecut.
Poti sa ajungi ceva in viata facand ceea ce te pricepi cel mai bine. Decat sa ai complexe si sa stai cu teama ca nu treci acolo si ca ai nevoie de meditatii acolo si ca trebuie sa inveti atatea lucruri care nu iti plac cand ai putea sa le inveti pe cele care iti plac...
Deci in concluzie, te rog sa ne scrii maine ce ai ales. Sunt chiar foarte curioasa, sau sa-mi dai un mesaj daca vrei puppy dog eyes
Succes si ce iti vine prima data in minte, aia sa scrii. ^^
PS Scuze eventualele greseli.

| JustForFewSeconds explică (pentru kattya96):

Multumesc de raspuns....chiar ma bucur ca ai scris atatlaughing eu nu vreau la medicina sau chestii din astea cu bancile... vreau ceva asistent manager sau jurnalist. Vreau sa si castig bine dar cum am mai zis nu vreau sa "mor" la liceu, sa raman repetenta si ceva de genu. Vreau sa castig bine in viata dar sincer nu as vrea sa invat matematica 4 ani, mai ales ca liceul la care vreau sa ma duc e foarte dur! Cred ca voi alege filologie! Mersi pentru tot!love struckbig grin

| kattya96 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Cu placere.
Si daca te ajuta cu ceva, in perioada asta de criza mai multa activitate au psihologii decat bacherii.
Si se duce atata lume la medicina incat cred ca o sa se umple tara de doctori, sau mai bine zis de absolveti de facultate fara loc de munca laughing
Succes la liceu :*

| JustForFewSeconds explică (pentru kattya96):

Multumesc!big grin Succes si tie pe mai departe!big grin

9 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Eu zic sa faci ceea ce vrei tu. nu ce spun altii. asa zic multi de ex despre profilul protectia mediului ca ce faci daca te duci acolo. nu se stie niciodata cum da norocul peste noi. si mai bine sa faci ceea ce iti place decat sa faci ceva fortat de alte persoane si sa nu iti placa. explica-le parintilor tai ca asta e decizia ta si ca tu esti ceea care va invata la acel liceu nu ei. eu zic ca mereu trebuie sa faci ce crezi de cuviinta si chiar daca mai tarziu regreti o sa stii ca ai facut singur acest lucru nu fortat de altcineva. succes

| AndreeaBz a răspuns:

Nu trebuie sa faci ceva ce nu-ti place. vorbeste cu ei si spune-le ce vrei tu tongue

| JustForFewSeconds explică (pentru AndreeaBz):

Am vorbit si le-am explicat...si mi-ai zis sa le zic dupa liceu la ce facultate ma duc si am spus ca poate ma fac profesor dar nu-s unt de acord cu meseria asta...la ce sa ma duc dupa liceu?

| kattya96 a răspuns (pentru JustForFewSeconds):

Am in clasa 2 colege care au venit la filo ca sa scape de mate, insa vor sa dea la medicina. Se poate face asta, chiar si profa de chimie ne-a zis. "Daca vreti la medicina mancati pe paine chimia si biologia, evident aveti nevoie si de meditatii ca sa tineti pasul cu materia, dar se poate ajunge si de aici".
Deci cred ca si de la filo poti sa te transferi ( cu mai multa munca), dar poti. big grin

| Numarul1 a răspuns:

Buna.Eu ma duc la filologie si nu este adevarat ca de la filologie nu poti iesi nimic.De la orice profil poti iesi ceva.Eu cred ca ar trebui sa-ti convingi parintii ca vrei la filologie, pentru ca ai zis ca la mate-info nu iti placewinking, spunandu-le ca urasti matematica si ca ai o prietena care nu face fata la mate-info si se va transfera... inventeaza tu ceva... succes pe mai departe @@@

| AndrewTheGame a răspuns:

Buna! Crede-ma ca daca te duci la profilul mate-info nu este neaparat necesar sa ajungi ceva in viata daca nu ai vointa si o oarecare inclinatie catre o materie pe care se bazeaza profilul respectiv.Eu iti sugerez sa te duci pe ce profil vrei tu si sa iti urmezi drumul ales pana la sfarsit.Este cel mai important nu te lua dupa ce spun cei din jur chiar daca aceia sunt parintii tai.Viitorul este al tau.Tu ti-l alegi! Alege calea cea mai buna pentru a nu te abate mai tarziu!
P.S:Eu sunt pe profil mate-fizica intensiv engleza si vreau sa spun ca cel putin 50 % din clasa nu au habar cu ce se mananca aceste materii.