| Scorbut a întrebat:

Buna big hug As vrea sa ma ajutati cu niste sfaturi happy
Nu am o relatie asa buna cu maicamea (de fapt e chiar rea) straight face ne certam toata ziua din orice lucru minor si imi scoate peri albi de acum. Ea lucreaza ca vanzatoare la o alimentara din 2 in 2 zile si de fiecare data cand e acasa trebuie sa fac treaba toata ziua. Si chiar daca fac curat in toata casa nu ma lasa sa ies nicaieri. Toti prietenii mei sunt pe afara si eu stau inauntru. Duminica nu ma lasa decat vreo 3 ore maxim sa ies cu niste colege la o terasa, in timp ce celelalte fete de varsta mea se strang acasa pe la 11 seara (mentionez ca nu stau la oras). Tot timpul cand ii zic de ele ca au voie sa faca mai multe lucruri pe care ea nu ma lasa, zice ca sa nu le mai aduc in discutie ca sunt niste panarame si alte chestii din astea. Cum o fac sa imi dea mai multa libertate?

De 3 saptamani sunt cu un baiat de care imi place foarte mult dar nu stiu cum i-as putea spune asta (eu am 14 ani iar el 17). Vreau sa stie deoarece baiatul a zis ca vrea sa ii cunoasca pe ai mei. happy

Help plssss. Funda big grin

Răspuns Câştigător
| TcdTcdTcd a răspuns:

Buna!
Parerea mea este ca mama ta intotdeauna stie ce este bine pentru tine. Probabil ca ea considera ca anturajul din jur nu iti este bun si incearca doar sa te protejeze. Incearca sa vorbesti mai deschis cu ea, sa o asculti, sa nu fi obraznica si sa-i demonstrezi ca poate avea incredere in tine : daca iti spune ceva, respecta si nu face figuri ca nu-ti convine sau ceva de genu'.
Daca o sa procedezi asa o sa va atasati mai mult una de alta si dupa aia o sa ai o viata frumoasa laughing.
Si in legatura cu acel baiat, ia-o frumos de-o parte intr-o zi si explica-i situatia, cu calm. Sunt sigura ca o sa te inteleaga, dar daca cumva nu este de acord sa nu te superi pe ea sau sa o jignesti sau ceva de genu' pentru ca totusi ai 14 ani, ai tot timpul inainte pentru relatii.
Si eu am 15 ani si nu am mai avut o relatie de 6 luni, asta pentru ca nu vreau eu, consider ca baietii la varsta asta sunt foarte profitori si nu le pasa prea mult de tine, se gandesc doar la s*x.
Incearca sa faci ce ti-am spus!
SUCCES!

(funda?)