| katana94 a întrebat:

big grin Ma intereseaza cam care ar fi durata aprozimativa pana la prima menstruatie! Sau macar daca e posibil sa imi vina curand ca doar nu sunteti medici!
1. Sanii imi cresc cam de 3 ani jumate
2. Parul la subrat de 1 an jumate
3. Parul de pe zona intima de 3 ani
4. Am observat un lichid albicios pe slip de un an 1 (uneori)
5. Ma inalt mai rapid de 2 ain jumate
6. Mama a avut prima menstruatie la 12 ani (daca conteaza)
Dau funda!

2 răspunsuri:
| 16Gabriela a răspuns:

Dupa ce ai zis tu acolo ar fi trebuit sa iti vina, mai bine te duci la un control. Eu stiam ca sanii trebuia sa se mareasca de acum 2 ani, parul sub brat de acum 1 an si parul in zona intima de acum 2 ani si lichidul de acum 1 an, poate o sa iti vina curand dar du-te la un control sa fii sigura ca nu ai nimic :*

| fataciocolata a răspuns:

La indicatiile pe care le-ai dat, ar trebui sa-ti vina in aproximativ cateva luni, maxim un an.In orice caz, cand esti la scoala, la bunici sau oriunde altundeva, sa ai mereu la tine 2-3 absorbante si o pereche de chiloti de schimb pentru ca te vei pata! In timpul menstruatiei, sa nu porti pantaloni deschisi la culoare sau fuste.Nu conteaza ca mamei tale i-a venit menstruatia la 12 ani, asta depinde de dezvoltarea ta fizica.In medie, o menstruatie normala dureaza intre 3 si 10 zile, dar prima data poate dura si mai mult.In primii 2 ani de ciclu, acesta nu va fi regulat!
Sper ca te-am ajutat cu ceva, fundita?