| anonim_4396 a întrebat:

Daca aveti chef de caterinca, va rog, valea happy Uitati care e treaba: eu am un program super dificil, nu numai cu scoala (materia e foarte grea si fac dupa-amiaza 6 ore pe zi), dar parintii mei sunt si divortati si fac drumuri de la unul la altul zilnic. De multe ori mama e la serviciu si ma duce bunica la scoala. Alteori nu poate veni nimeni dupa mine sa ma ia de la scoala ca ambii parinti sunt la lucru si astept cateva ore singura in clasa. E destul de naspa. Totusi, eu mereu mi-am dorit sa merg la meditatii: dar nu legate de materie (oricum voi merge in a 7-a la mate si eng dar ma rog). Eu vreau sa practic ceva care imi place. Sunt pasionata de mai multe lucruri: imi place actoria, mi-ar placea sa joc. Imi place spaniola: m-am pus sa invat mai demult singura acasa, dar m-am lasat... Ca sporturi imi place inotul, tenisul de masa, baschetul si handbalul. Imi place mult si desenul, am fost in trecut la cursuri dar m-am lasat si de aia. Viata mea e prea aglomerata ca sa fac ceva extrascolar; tata ar fi de acord cu obsolut orice, dar mama nu, zice ca nu am timp, ca nu ma mai concentrez pe scoala, ca nu are cine sa ma duca la meditatii si intr-un fel are dreptate. Dar efectiv ador limba spaniola. Nu o fac la scoala din pacate: fac engleza si franceza. Nu va pot spune exact de ce imi place limba asta, n-am un motiv. Mi-ar placea s-o invat, dar m-as simti foarte prost fata de bunica mea s-o pun sa ma duca ea, sa ma astepte si sa ma duca la scoala. Are totusi o varsta... Pe urma astept dupa scoala sa vina mama, care ma duce acasa, peste cateva ore dupa ce ajung ma ia tata cu masina lui acasa la el. Maine iar ma duce la mama. E o harababura totala. Sa mai fac si spaniola ar fi ultimul lucru care le-ar mai trebui membrilor familiei mele. Mi-e rusine sa-i pun sa ma duca si la spaniola, cel putin mama ma face sa ma simt asa; tot datorita ei m-am lasat si de actorie. Acum va intreb pe voi: ce ati face in locul meu? Ati aloca totusi un timp in plus sa faceti ce va place: in cazul de fata soaniola sau v-ati axa pe spusele unui parinte de-al vostru si n-ati mai face ce va place? Orice raspuns e binevenit, subiectivitatea e diversa.

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

In primul rand o intrebare, de ce nu te duci si vii singura de la scoala? De ce trebuie mereu sa te duca si sa te ia cineva? E f departe scoala si trebuie cu masina? Sau?

Al doilea, fa ce iti place! Acum sunt obiectiv. Daca simti ca vrei sa inveti spaniola, fa asta, fa ce simti.
Si mie mi-a placut germana si am invatat-o, nu exista explicatie de ce ne place cutare limba, conteaza ce ne place.

Tot ce trebuie sa faci e sa inveti spaniola dar in acelasi timp sa te tii si de carte ca sa ai medii bune, dar si nota mare la capacitate cand o fi, si daca faci asa, merge.
Eu asa faceam in a 7-a, faceam de doua ori pe saptamana meditatii la franceza cate doua ore, si ma duceam si la scoala si invatam, dar ma duceam singur peste tot si cand aveam 10-11 ani.
Nu statea cineva dupa mine.

Deci se poate. Sau cheama acasa meditatorul, ca multi vin acasa, e mai comod. Exista pagina aia meditatii.ro si cauta acolo meditatori de spaniola care vin acasa.
Deci nu rata ce iti place, ca ce iti place te destinde, iti incarca psihicul, si e cel mai important.
Plus ca, cu spaniola poti da meditatii la o adica mai in colo, poti a te face profa de asta, sunt mai multe posibilitati.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Buna! In legatura cu intrebarea de la inceput, casa unde sta tata e mai la marginea Bucurestiului (in orasul asta locuiesc), iar ca sa ajung la scoala etrebuie sa traversez tot orasul. Unde locuieste mama, scoala mea este mult mai aproape, si chiar am rugat o sa ma lase singura, insa nu a vrut. E mult prea protectiva. Pot si eu sa schimb un autobuz si un tramvai si sa trec doua intersectii, dar mama nu are incredere in mine deloc... :/ Oricum multumesc pentru raspuns!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, atunci cheama un meditator acasa cum am zis de pe site unde am spus daca vrei, deci solutii sunt! E 50-80 lei doua ore. Lupta pentru pasiunea ta.

| Andreeush a răspuns:

Ce vârstă ai?

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Peste fix 7 zile fac 13, parintii m au trimis ceva mau tarziu in clasa 0, de aceea nu sunt inca in a 7-a

| Sonia822 a răspuns:

Gasesti pe net pentru comanda sau in librarii spaniola prim metoda `la rousse`. Te invata tot, de la pronuntie, la gramatica. Cumpara si fii autodidacta! Invata singura acasa! E chiar usoara! Mai ales cu cartea asta! O sa fii uimita de cat poti! Teatrul nu e de viitor, poate fi doar un hobby, nu-ti va aduce bani. O limba straina insa da. Iar cand vei fi mai mare, o sa mergi sg la meditatii, avand deja baza.

| Speranta12 a răspuns:

Spui asta de parca singura metoda de a invata o limba straina ar fi meditatiile. Nu. Exista atatea optiuni pe internet sa inveti spaniola. In confortul tau, de acasa de la tine. Gasesti pe google si Youtube. Doar sa cauti bine trebuie.

| anonim_4396 explică (pentru Speranta12):

Buna! Asa e, tocmai de aceea am si incercat s o invat acasa mai demult. Doar ca s-a organizat un curs gratuit de spaniola, si mergeau si colegi de ai mei. Si m-am gandit ca ar fi o ocazie buna sa merg si eu. Mama nu a fost de acord. Si dupa mi-am pus problema asta, a meditatiilor, si cam de aceea am intrebat asta: daca sa fac ceea ce mi place sau sa ma exez pe scoala. Dar multumesc mult pentru raspuns :*

| Speranta12 a răspuns:

Ce inveti la meditatii, inveti si pe net.
Singura diferenta dintre meditatii si net e ca meditatiile costa.

Si ar mai fi una. Organizarea.
La meditatii, te organizeaza profesoru, cate o ora, doua inveti ce ti se propune si ce apare in program.

In schimb, cand esti autodidact, trebuie sa te organizezi tu.
Tu iti faci progranul.
Tu alegi ce inveti.
Si cat timp inveti.

In rest, e acelasi lucru. Doar ca netul scuteste bani si timp.

Eu n-am luat niciodata meditatii in viata mea. Cand am avut ceva de imbunatatit, chiar si la mate, info etc, netul mi-a fost alaturi intotdeauna.