| ionica56 a întrebat:

daca fac liceu teoretic, profil stiinte sociale, dar vreau sa ma fac invatatoare. ce facultate ar trebui sa fac? happy

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți face Facultatea de Științe Sociale, și primul modul de psihopedagogie pentru a putea preda la gimnaziu.
Succes!
Pa, pa.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru a profesa ca invatatoare sau educatoare este suficient sa urmezi un liceu pedagogic (din filiera vocationala)care are aceste specializari.Nu este nevoie sa urmezi o facultate decat daca vei dori sa profesezi ca profesor la gimnaziu sau la liceu.

| PaulaHudgens a răspuns:

Ca sa ajungi invatatoare/educatoare trebuie sa faci liceul pedagogic. La facultatea de litere, ajungi profesoara.