| anonim_4396 a întrebat:

Buna, daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator.

Am o relatie, sunt intr-o relatie de 5 luni de zile cu o fata foarte ok. Este pe stilul meu, mai simpluta fata, cu bun simt, totul merge bine pana acum.

Imi fac griji in legatura cu ea, legat de viitorul nostru. Stiu si inteleg ca e prea devreme sa vorbesc despre asta cu ea dar si fata a zis ca vreea acelasi lucru cu mine. Ea este la medicina, eu sunt receptioner si nu suntem din acelasi oras.

Imi fac griji din cauza distantei, si din cauza nesigurantei mele legat de viitor. Sunt ingrijorat de faptul ca ea oare se va schimba pe viitor? Ea are 20 de ani. Tot chestia aia in cap sincer ca ea daca va devine doctor se va schimba si nu va mai fii acelasi persoana cum pare sa fie acum oare? Gen modesta, sa aprecieze lucrurile simple sa ma accepte pe mine chiar fiind ea un salar mai mare decat poate o sa am eu. Pe vara as vreea sa ma mut cu ea in oradea sa incerc si eu la sport, sa am si eu o facultate daca ii sa fie un viitor cu ea, si sa si stam impreuna ca e greu asa la distanta, dupa o perioada apare monotonia. De foarte multe ori am impresia ca eu trebuie sa fac prea multe eforturi de a aveea aceasta fata si mi-e frica sa nu fie totul in zadar. O data mi-a zis ca abeea asteapta sa devina doctorita sa ii calce pe toti in picioare, eu i-am spus ca nu e buna mentalitate asta, ca banii schimba omul. Ea a zis ca nu, ca pe ea nu ii intereseaza banii. Mi se pare de foarte multe ori ca este schimbatoare, ii place foarte mult sa se planga ca ea nu are, ca ea nu are noroc, ca de ce are destinul asta, ca nu o duce asa bine, gen are taxa foarte mare si abeea ajunge sa isi plateasca taxa dar nu ajunge, abeea are bani de mancare... nici ea nu e sigura pe viitorul ei. Cand i-am zis ca de ce nu ti-ai ales o facultate mai micuta de care iti permiti, mereu se supara pe mine, si vreea sa schimbe subiectul, i-am zis ca de ce nu a incercat asta de asistente ca ii mai usor, o zis ca ea nu vrea sa fie calcata in picioare, ca ea vreea sa comande nu sa primeasca ordine... asa nu pare o fata fitoasa deloc, dar imi este frica sa nu se schimbe sincer. Voi ce parere aveti? Ea ii foarte axata pe plan profesional, nu vreea sa renunte nici in ruptul capului, dar ii foarte greu de stat pe langa ea, fiind 6 ani + rezidentitat + mereu ma gandesc daca merita, gen daca ea ma ma accepta, ma omoara gandul asta. Ai mei zic ca vezi ca banii va schimba omul!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Facultatea de medicina presupune mult efort si sacrificiu. Nu este usor pentru cineva la medicina. Insa comportamentul ei lasa de dorit cand zici ca abia asteapta sa ii calce pe toti in picioare. Oamenii se schimba. Ar trebui sa te gandesti daca iti doresti o astfel de persoana langa tine.

| Nemessys a răspuns:

Dupa parerea mea, nu e intreaga la minte. Nu stiu exact ce-ti place la ea. La inceput ai zis ca este intr-un fel, dar din ce ai scris mai jos, in legatura cu ce mesaje ti-a trimis, pare ca este altfel. Esti sigur ca o cunosti suficient de bine incat sa iti doresti acest lucru? Ai vazut-o macar odata in realitate? Gandeste-te foarte bine la ceea ce faci. Observa si tu cam cat de mult isi da ea interesul pentru voi 2. Nu fii fraier sa iei tu totul in spate si ea sa stea si sa leneveasca (ma refer la relatie). Ei ce ii place la tine? De ce doreste atat de mult sa fie cu tine? Asta este o foarte buna intrebare la care sper eu ca ti-a raspuns. Pe scurt trebuie sa fii foarte special pentru ea incat sa astepte pana cand o sa puteti sta impreuna si sa aiba acea dorinta de a duce relatia pana la capat.
Nu o cunosc la fel de bine pe cat o cunosti tu, deci posibil sa gresesc, insa, daca as fi in locul tau si mi-ar fi trimis mie mesajele alea + altele (deoarece sunt sigur ca alea nu sunt singurele mesaje de genu pe care le-ai trimis de la ea), eu as fi cam lasa-o pe ea sa ii vad ce-i poate capu si cam cat de mult se implica in relatia asta. Mie nu imi plac oamenii cu o atitudinea ca ea, ii urasc foarte mult, deci daca situatia noasta si comportamentul ei ar continua in modul ala... BYE! happy Succes pe mai departe! Ai grija de tine si de ce faci cu ea. Sa nu te atasezi de ea prea mult ca dupa aia sa te trezesti cu o surpriza. Si daca a fi sa va despartiti, cauta una cu mai putine fite, cu gura mai mica, o copilaroasa de fel si care te iubeste neconditionat. Si sa ai grija de ea ca nu prea mai dai de astea. Eu am observat ca in ziua de azi fetele sunt foarte tupeiste (nici rau pana aici) insa ce ma deranjeaza pe mine este tupeul ala nesimtit. happy care aparent il are si ea. Iti dai seama daca ajungea unde spunea ea? cum se comporta cu,, inferiorii" ei? I-ar fi tratat mai ceva ca pe sclavi si nu prea vreau sa bag mana in foc dar presimt ca asa putea sa se comporte si cu tine. Sa aiba nu stiu ce fite ca ea are facultate si toate alea iar tu nu ai nimic.

| ywar a răspuns:

Doctorita sa ii calce pe toti in picioare WoooW - in halat sau fara halat. Era beata sau treaza?
Sunt reminiscente ale unui trai chinuit si acum cand scoate capul la iveala - se suie si pe gramada de gunoi.

| QuelQui a răspuns:

Nu o intereseaza banii, dar abia asteapta sa ii calce pe toti in picioare! Si se supara cand o intrebi de ce nu si-a ales alta facultate. Vrea sa comande nu sa primeasca ordine...
Ma intreb ce iti plac la ea. Poate doar pentru ca va fi medic?
Da, banii schimba omul. Mai ales pe cel ce nu a avut niciodata si doreste sa ii aiba. Tii la ea si nu vreau sa te descurajez. Dar stiu personal un caz, unde au fot prieteni 6 ani de zile, parintii pregateau nunta si, la sfarsit (desi baiatul avea deja facultate), ea i-a spus ca nu sunt "egali" si ca nu se poate casatori cu el. A fost interesata doar ca el sa-i plateasca unele cheltuieli in timpul studiilor (vacante, cadouri, etc). Si, tine cont, erau in acelasi oras, nu i-a despartit distanta. Imi pare rau pentru tine. Dar chibzuieste bine! Si daca nu e sa fie, mai bine o rupi de la inceput.