| anonim_4396 a întrebat:

Hei. O curiozitate.
Prietena mea e la faculta anul 2 si tot are tenta de a se plange ce greu ii ei la faculta ca nu are bani etc, ca ii batuta de soarta.
Ea ii la o faculta grea cu o taxa mare, nu prea se descurca, dar totusi nu renunta.
Eu nu inteleg un lucru, nu constientizeza ca nu isi permite si de ce nu o lasa balta?
Gen daca nu ai sprijin las-o balta. Fa altceva, una mai usoara. Ea nici in ruptul capului nu se lasa. Ca ea nu vrea sa ajunga sa ii comande cineva. Nu inteleg jur. Si asa e o fata foarte simtita, linistita. Da parca nu ii merge capul si ea zici ca nu vede asta, parca nu ar vrea sa recunoasca, mereu intra in depresie si baga de vina ba aia ba aia.
Ma puteti ajuta? laughing
Dupa cum vad eu ii disperata sa termine gen sa o duca bine ca a avut un trai greu. Dar intrebarea mea este ca oare o va schimba banii?
Oare va mai fi aceeasi fata simpluta ca din trecut?
Disperarea asta de a se realiza si a avea parca ma sperie sincer.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Baiete, nu exista facultatea grea si facultate usoara!
I se pare grea pentru ca nu-i capabila sa invete atat cat ar trebui, ca orice copil normal, care ajunge la facultate pentru ca-i capabil.
in ziua de azi, toti parintii isi forteaza copiis a faca o facultate, indiferent ca copilul ala nu-i capabil.
Poate limita ei este sub nivelul celorlalti si nu are ce cauta la facultate, atata vreme cat totul i se pare atata de greu.
In plus, nu exista "taxa mare", exista doar taxa si "fara taxa". taxa o plateste tot studentul, pe cand, la "fara taxa" ajung doar copii destepti, care intra cu note foarte mari si beneficiaza de aceste bonusuri.
Prietena ta ar trebui sa renunte la facultate, care nu-i de ea sub nici o forma.
oricum, va avea o alta problema daca cumva va termina facultatea, ca nu-si va gasi joc, pentru ca, nici o facultate nu vien cu munca asigurata.
Iar ca sa-si ia job dupa facultate, trebuie sa se inscrie la concursuri si sa dea examene, ca sa obtina un loc de munca.
Arata-i ce am scris aici... daca ti-e jena sa-i spui tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ea e o fata ambitioasa care nu stie cum sa treaca peste momentele grele si cum sa reuseasca in viata mai ales ca deja a investiti bani in studii si tu zici ca nu o duce capul?

Halal prieten

| WaterDrop a răspuns:

Cine naiba ti-a spus ca daca ai o facultate ai si bani? Nu vezi si tu cati mori de foame cu doua facultati? Iti faci griji degeaba, legate de lucrul asta, nu o vor schimba banii.

Cat despre restul problemelor tale cu ea, stiu o rezolvare buna. Fugi! Fugi cat mai ai timp si las`o sa se chinuie singura, nu ca nu ar fi facut asta si pana acum, pentru ca daca se desteapta si vede ce are langa ea, iti va da ea papucii.Macar asa scapi curat. Inseal`o si tu cu alta sau ceva, ca sa nu`i dai prea mult de gandit, legat de motivul fugii tale.

| Horus35 a răspuns:

Hmm... e fata cu medicina simpluță și modestă care vrea o poziție înaltă pentru a da comenzi celorlalți? Preferă să se chinuie și să ajungă sus decât să renunțe și să se întoarcă cu coada între picioare. Ceea ce nu e rău, dar faptul că o face pentru putere și bani ar trebui să te pună pe gânduri. Imi dă impresia că e orgolioasă și probabil încăpățânată, dar e doar o impresie... Medicina e grea și dacă vrei sa o termini sau să fii un medic bun ai nevoie de mai mult decât iubire pentru bani. Dacă te referi la relația voastră, dacă va mai rezista după ce ajunge medic, asta depinde doar de iubirea dintre voi și alte detalii pe care nu le cunosc.

| Lorena7712 a răspuns:

E ceva foarte normal ce face. Este pasiunea ei, este visul ei. Poate nu face o facultate mai usoara pentru ca nu ii place altceva si nu simte sa faca altceva. E ambitioasa si nu renunta la visurile ei si face tot ce poate si ce ii sta in puteri sa isi vada atins scopul. Si ghici ce. O ADMIR! Transmite.i felicitari si sa nu renunte niciodata indiferent cat e drumul de greu.