| DraPraaHaarp a întrebat:

daca nu va cer prea mult va rog sa imi spuneti ce ore[si cate ore:ex:2 mate.3 rom] se fac la urmatoarele profile la liceu: filologie, economic, stiinte ale aturii, stiinte sociale.

thx a lot:*

Răspuns Câştigător
| Tso a răspuns:

Banuiesc ca te intereseaza pentru clasa a 9a.
Trebuie sa stii ca primele 2 clase de liceu, respectiv a 9a si a 10a sunt aproximativ la fel la toate profilele. Singurul lucru care le deosebeste e faptul ca la profilele de real ( mate info, bio-chimie/stiintele naturii) se deosebesc de cele de uman( filo, stiinte sociale) prin materiile pe care se pune accent. Adica : la real pe mate, chimie, fizica, etc., iar la uman pe istorie, romana, limbi starine, etc.
Apoi, trebuie sa te hotarasti la ce vrei sa ai tezele. Daca vrei la profil real, trebuie sa fii pregatit/a pentru teze la mate, info, romana, si sa iti alegi una dintre biologie/fizica/chimie si daca la profilul tau ai o limba straina intensiv, atunci si la aceea. La uman ai teze la : romana, geografie sau istorie, engleza la stiinte sociale si latina la filologie, si teza la materia numita stiinte socio - umane ( clasa a 9a : logica, a 10a: psihologie, a 11a: economie, a 12: filosofie). Si, in final, trebuie sa mentionez ca la profilele umaniste, din clasa a 11a faci doar 2 ore de mate pe saptamana, si se scot fizica, chimia, biologia, iar de la profilul de stiinte sociale se scoate si latina.
Asta e politica in toate liceele din orasul meu si cred ca asa e si in restul tarii. Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| adriana_5421 a răspuns:

La filologie 2 ore de mate si 4 ore de romana, la economic 3 cu 3, la stiinte ale naturii la fel, si la stiinte sociale 3 de mate si 3 sau 4 de romana ^^ eu sunt la economic si e suuperlove struck

Răspuns utilizator avertizat