| redbull_8172 a întrebat:

daca poate sa ama ajute cineva cu o problema de mate plzz...Se considera functia >f:R-R, f(x)=(a+1)x+5.Stiind ca punctul A(a; 7) apartine graficului functiei, verificati daca a apratine {-2; 1}. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| aleksuta a răspuns:

Pai intai trebuie sa vezi daca f(a)=7 pentru ca Ae Gf. ceea ce inseamna ca ax+x+5=7 iar ca sa verifici daca (2, 1)apartine Gf faci acelasi lucru adica va fi 2a+2+5=1 si vine 2a=-6 a=-3big grin si pctul apartine Gftongue

| crixus a răspuns:

Daca A are coordonatele (a, 7) atunci rezulta ca F(a)=7 si obtii (a+1)x+5=7

| redbull_8172 explică:

Ma nu ati inteles cerinta trebUIE SA DEMONSTREZ CA a{-2; 1}(care se citeste a apartine multimii formate din elementele -2 si 1)