| EventimAna a întrebat:

Buna,maine am examen la matematica si sincera sa fiu imi e tare frica vreau sa va cer niste sfaturi in legatura cu unele ecuatii pur si simplu nu ma descurc cu ele... de ex Determinati numarul real m pentru care punctul A(m, m) apartine graficului functiei f.
Multumesc! big grin

Răspuns Câştigător
| OnnyMady a răspuns:

Keep calmlaughing...e un examen nu e capat de tara, ok deci pentru a te ajuta imi trebuie functia f, dar cum nu o am o sa generalizez, scriem formula inlocuind x cu m, iar funtia iti da m uite un exemplu:
f(x)=3x+5
f(m)=3m+5=m si de aici il scoatem pe m
2m=-5
m=-2.5
Simplu nu?

1 răspuns:
| Uuuuuuu a răspuns:

Avem punctul A(m; m) =>f(m)=m. Pentru orice functie! f(numarul din stanga)=numarul din dreapta. Mereu! La un astfel de esercitiu cu aflatil pe m din A(m; m) ti se da o functie. Inlocuiesti pe x din functie cu m si o sa iti dea o ecuatie pe care o egalezi cu m. De exemplu: f(x)=40+2x. Si ai un punct A(m; m)=> f(m)=m => f(m) = 40+2m. Dar f(m)=m=> 40+2m=m, de unde m=-40. Multa bafta maine!