| rapgirl123 a întrebat:

Hey...ma puteti ajuta in legstura cu o functie? se considera f:R-R=ax+b. stiind ca punctele A(-1; 4) SI B(1; 2) apartin graficului functiei, stabiliti daca a=-1 si b=3

Răspuns Câştigător
| TooCloseToTheEdge a răspuns:

F(x)= ax+b, nu? Si daca A (-1, 4), asta inseamna ca x= -1 si y=4, adica f(-1)=4, deci f(-1)= (-1)*(-1)+3= 4, ceea ce verifica conditia, deci a=-1 si b=3 sunt solutii pentru pct A. Pentru B(1, 2), f(1)=2, deci f(-1)= (-1)*1+3 =>
f(-1)=-1+3=> f(-1)=2., deci a=-1 si b=3 sunt solutii pentru functia data.