| Maria1932 a întrebat:

Dati-mi niste sfaturi ca sa ies mai bine in poze (sa fiu fotogenica).

Răspuns Câştigător
| metehne a răspuns:

Fii naturală și nu te forța.

Uite și câteva sfaturi utile:
1. Lasa barbia mai jos
Atunci cand te uiti direct in camera foto, sansele ca poza sa fie buna sunt foarte reduse. Incearca sa lasi barbia un pic mai jos. Este un unghi mult mai bun, te ajuta sa ai un look mai natural si, de asemenea, iti ascunde unele defecte, precum gatul mai gros sau surplusul de grasime de la barbie.

2. Ai grija la felul in care stai
Felul in care stai se va reflecta direct in fotografie asa ca incearca sa iti mentii spatele cat mai drept. Un truc care te ajuta este sa iti imaginezi ca esti o papusa pe care cineva o indreapta cu ajutorul unor corzi. Cand ai o postura buna, vei arata mai slaba, dar si mai increzatoare in propria persoana.

3. Relaxeaza-te
De multe ori, atunci cand iti faci o poza, devii tensionata. Nu ai de ce sa te simti asa. Tu faci poza si poti petrece cat timp vrei pentru a face fotografia cea mai buna. In plus, daca esti mai relaxata vei avea un zambet natural, frumos.

4. Gandeste-te la buze si ochi
Cand vine vorba de un selfie, machiajul conteaza intotdeauna. Pentru a obtine cele mai bune rezultate, trebuie sa te concentrezi asupra machiajului ochilor si al buzelor. Apeleaza cu incredere la mascara si opteaza pentru rujuri in culori puternice. De asemenea, ai mare atentie si la forma sprancenelor si asigura-te ca sunt bine definite.

5. Care este partea buna a fetei tale?
Cele mai multe dintre noi avem o parte mai buna a fetei sau macar una care ni se pare ca arata mai bine in poza. Fa-ti fotografii din toate unghiurile, experimenteaza si decide care este acel unghi care te avantajeaza. Foloseste-te de acest truc data viitoare cand faci fotografii si vei vedea diferenta.

6. Atentie la detalii
Crezi ca ai facut fotografia perfecta, insa apoi observi mici detalii care strica tot ce ai realizat: machiaj gresit, detalii din fundal, o suvita care nu este la locul ei si exemplele ar putea continua. Astfel, in loc sa te uiti la poza in ansamblu, detaliile neplacute iti vor atrage mereu atentia. Pentru a preveni acest lucru, trebuie sa verifici toate detaliile inainte de a face un selfie. Te poate salva de multa frustrare.

7. Ai rabdare
Cel mai important lucru de care trebuie sa tii cont pentru a realiza selfie-ul perfect este ca trebuie sa ai cat mai multa rabdare. S-ar putea sa nu iti placa prima poza pe care o faci, nici a cincea, dar a zecea s-ar putea sa fie cea mai buna. Aloca-ti timp pentru a obtine poza perfecta.

pa, pa

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este rolul fotografului sa-ti valorifice frumusetea, o fotografie trebuie sa transmita emotie ( cauta sa transmiti o emotie prin postura ta ) sa arate ceva ( arata o stare ). repet este strict rolul fotografului.

| cyupaku a răspuns:

Nu te fotografia niciodata de jos! foloseste telefonul cat mai sus adica deasupra capului