| girllll a întrebat:

DAU FUNDA! am muuuulte cosuri, mai ales pe brate(sus), pe spate si multe pe fata dar sunt adanca impregnate in piele, am fost si la dermatolog si mi-a dat zynerit dar degeaba.cum sa scap de ele?
sa incerc sa tin o cura de detoxifiere a organismului? oare vor trece? totusi, cum scap de cosurile alea din piele(zona barbiei, pe nas si in obraji)P. S. AM 15 ANI

6 răspunsuri:
| shishilik a răspuns:

Toti dermatologii recomanda Zynerit. Incearca Isotrexin. E foarte bun daca il folosesti regulat.

| Senga a răspuns:

In primul rand fi atenta cum folosesti zynerit-ul...si eu am folosit si nu pot spune ca mi-a facut cine stie ce minunibig grin Deci vazand acestea am schimbat dermatollogul si am primit ceva crema semipreparata pe baza de ihtiol pe care o spal cu ulei si apoi cu sapun Atoderm. Dupa ce a vazut ca isi face efectul mi-a mai dat crema Sebium AI cu sapunul Sebium si produse din gama Avenehappy

Sincer acum sunt mult mai bine:d mai folosesc crema semipreparata cam de 2-3 ori pe saptamana, cosurile nu mi-au trecut de tot dar macar nu mai am cosuri sub piele, sau alte chestii de acest gen. Mi se mai fac cosuri, si pe fata si pe spate/maini sa\u piept dar sunt micute si deseori usor de scoshappy

De asemenea fii atenta ce mananci! este foarte important sa mananci sanatos si nu foarte acid, adica evita portocalele, rosiile, si mai ales evita pe cat posibil ciocolata!
Si mie mi-a fost greu dar crede-ma merita din plin!

Sper ca ti-am putut fi de folos! O zi buna!

| ScheißeBeMine a răspuns:

Si eu am folosit Zynerit... este cat de cat bun dar nu pot spune ca este prea bun... in plus, miroase ingrozitor a otet parca, nu stiu exact

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Îmi primul rând iți recomand sa nu iți spargi coșurile.
Sa iți povestesc cum am reușit eu sa scap complet de acnee, după 8 ani de zile.
După mai multe controale la doctori dermatologi, am găsit un medic foarte bun, care mi-a dat un tratament minune.
Doctorul mi-a dat un tratament anti-acnee pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(tea tree) de la Thursday Plantation.
In câteva zile de folosire, efectele au început sa apară.
Coșurile si punctele negre au început sa se usuce, tenul a devenit mai curat vizibil, si treptat au dispărut complet.
Pentru corp te sfătuiesc sa cauți 100% ulei pur de arbore de ceai si sa pui in gelul de dus.
Alt sfat importat, trebuie sa iți schimbi săpunul normal cu un săpun organic cu 100% ulei pur de arbore de ceai pentru a controla excesul de sebum si pentru a distruge mai eficient coșurile
Iti recomand cremele, pe mine m-au scăpat complet de coșuri si puncte negre.

| xPegasus a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci dulciuri sau chipsuri sau orice altceva procesat, fa niste miscare si chiar ajuta, in timp, e practic win-win

| rihannamiruna a răspuns:

Acneea…of…o adevarata problema, pe care atunci cand o ai, impresia ca nu mai scapi prea curand nu iti da pace. Se transforma astfel intr-un adevarat calvar pentru toti cei care isi doresc un ten perfect si in schimb au doar un ten incarcat de inesteticele cosuri. Si eu am avut aceasta problema( ca mai toti tinerii), dar acum ma numar printre fericitele care aproape au scapat. Mai dureaza max 1-2 saptamana si voi avea un ten de invidiat.
Am cumparat inainte tot soiul de produse pentru aceasta problema de la farmacii, produse recomandate de prietene, produse de la plafaruri, am utilizat produse facute in casa, si multe altele.
Si mai faceam o greseala…storceam tot ce aparea sau scoteam toate punctele negre stand cate o ora in fata oglinzii. Astfel fata mea era ingrozitoare. Ca sa nu apar ca un mic monstrulet( si ca sa nu ma simt si mai complexata) stateam vesnic cu machiajul pe fata aproape intreaga zi (crezand ca asa nimeni nu observa). Total fals!
Chiar ajunsesem la concluzia ca nu mai am scapare. Imi era rusine sa mai ies si pe strada pentru ca aveam impresia ca toate persoanele intalnite ma compatimesc. Era groaznic.
Fata mea era plina de cosuri, puncte negre si puncte albe(de grasime) astfel incat daca aplicam pe fata fond de ten si pudra, tenul meu putea fi comparat cu o piele de gaina.
Asa ca am tot cautat ceva bun pentru mine pana cand am gasit o doamna super draguta si f bine documentata, care lucra la un plafar. M-a privit si mi-a recomandat produse din gama Floritene. La inceput am privit-o tematoare. Nu-mi doream o noua dezamagire, dar pana la urma am incercat si varianta asta. Acum imi dau seama ca a meritat…. si ii multumesc in fiecare zi si ma rog pentru sanatarea ei.
Produsele erau : fiole cu azulen, fiole cu extract de iris+aha si fiole cu extract de zmeura+aha, toate din gama Floritene. Sunt produse de o societate mixta romano-elvetiana.
Modul de aplicare este urmatorul: (inainte cauti un recipient in care sa amestecati continutul din fiole, iar inainte de aplicare pe ten, agita) dimineata si seara(mai ales seara cand se relaxeaza muschii fetei) se curata tenul doar cu apa minerala sau plata( de la magazin) apoi se aplica o picatura pe ten. Nu se spala tenul dupa ci se lasa sa actioneze. Machiajul se aplica dupa min 20 min.
Nu trebuie sa te sperii daca vei simti mici intepaturi pana ce substanta intra in piele. Nu te scarpina. Veti face mai mult rau decat bine. Acest efect are rolul inchiderii porilor.
Si ceva f important.Nu te speria daca tenul se va exfolia usor. Astfel sunt eliminate celulele moarte ale tenului, iar porii sunt eliberati, curatati si se inchid. Poti face un peeling usor cu un prosop putin mai aspru sau cu malai.Incerca sa nu te machiezi deloc sau cat mai putin. Lasa pielea sa respire. Nu lasa parul pe frunte. Incerca sa te coafezi diferit astfel incat parul sa nu intre in contact cu tenul tau(particulele de praf irita tenul si produc cosuri). Nu atinge fata cu mana sub nici o forma decat dupa ce te speli bine pe maini. E cel mai bine. Evita aparitia cosurilor cauzate de incarcarea porilor cu praf si bacterii din atmosfera.
Rezultatele apar chiar din a doua zi de aplicare, iar pentru rezultate de lunga durata se aplica pe toata durata unei luni de zile.
Iti urez succes. Sper sa ai cat mai curand un ten de invidiat. Sa auzim de bine.