| MadalinMada21 a întrebat:

Salut/Buna, am varsta de aproape 14 ani si au inceput sa imi apara destul de multe cosuri si puncte negre pe nas si in zona barbiei, cosurile nu au inceput recent sa apara ci de cam pe la 13 ani, imi apar mai ales cand ma tund si imi apar si pe spate, pe gat si uneori pe piept, imi puteti spune ce metoda sau crema as putea sa folosesc sa remediez punctele negre si cosurile? Stiu ca trebuie sa ma duc mai intai la un dermatolog dar eu stau in Zimnicea Teleroman si nu cred ca am asa ceva aici.Si vreau sa imi spuneti cand si cum sa folosesc acele creme.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-ți dă nimeni creme aiurea, sau poate se găsesc dar o să arunci bani aiurea până nu-ți faci un consult ș afli de unde vine problema. la vârsta ta cel mai probabil îți apar pe bază hormonală din cauza schimbărilor în corp unde mai poate interveni și lipsa unei rutine de îngrijire și alimentație. dar du-te la medic, nu lua după ureche. spre binele tău îți zic să nu dai bani aiurea pe creme.

| bbnnmm a răspuns:

Caută-o pe Daiana Anghel pe Instagram și uită-te la toate story-urile ei despre produse, acnee, curățarea/hidratarea tenului, de unde cumperi produsele etc. Te va ajuta! Primul pas pentru un ten curat și frumos e curățarea, care se face cu un gel de curățare. Orice produs folosești NU trebuie să conțină alcool și/sau parfum, deoarece irită pielea. Multă sănătate!

| elleelena852 a răspuns:

Pentru punctele negre incearca o masca gen peeling ( nu doar fetele le folosesc, ci in general oricine are puncte negre). O poti lua din orice supermarket si sunt de la mai multe firme( nivea, garnier etc) dar vezi sa scrie pe ele peel-off.
O aplici dupa ce te speli pe față, intr-un strat uniform. Dupa nu stiu cate minute ( scrie pe cutie) tragi de ea si asa ramai fara puncte negre.
Cu corsurile nu stiu ce sa zic, eu am avut pe față si am reusit sa scap de ele cu diferite produse, dar nu am avut pe corp. Stiu ca o prietena a avut pe spate si si-a pus cam 2 zile la rand comprese cu spirt. Cica ti le usuca si scapi de ele. Incearca si asa pana ajungi la dermatolog. Bafta rolling on the floor