| Anablondyi a întrebat:

BUNA! DAU FUNDA la raspunsul cel mai rapid si cel mai explicitbatting eyelashes cum se joaca cruce?laughing ca am auzit ca e simplu laughing va rog explicati`mi pas cu pas straight face

6 răspunsuri:
| bublegum a răspuns:

Pai.
se amesteca cartile si se imparrt la fiecare jucator cate 4 carti
dupa care primul la care i sau dat cartile trebuie sa zica cate crede el ca face dintr-o culoare ( ex: 2 la duba, sau una la verde, 3 la ghinda sau la rosu ) si ceilalti pot sa accepte sau sa zica ei mai mult ( si alta culoare daca vor )
dupa aceea se dau din nou la fiecare cate trei carti ( daca joci in trei cel care o zis tromfu. acela primeste de doua ori cate trei cartyi si trebuie sa dea doua jos pe care le vor lua ceilalti )
tura se incepe cu tromf ( culoare care sa ales )
cartea cu nr 9= 0. deci nu are nicio valoare
poti sa faci anunti daca ai 3 si patrar de aceias culoare... daca este de culoarea de care ii tromfu. atunci va fi un anunt de 40 de pct. dar daca nu ii de culoarea tromfului va fi doar de 20 pct
cand faci cartile se scot afar septari si optari tongue
dupa ce numai aveti carti fiecare numara cea ce a dus. si anunturile sale ( daca a avut )
pct pe care il are se va categoriza astfel
1- cel putin 33 de pct
2-cel putin 66 de pct
3- cel putin 99 de pct
si tot asa ( la 4 de ex ii 99+33...la fiecare se va aduna in continuare 33 )
si daca cel care o zis de ex : 3 la rosu. si nu o facut atat. atunci pe lista cu scor i se va trece -3

bafta la jucat happy
sper ca te-am ajutat big grin

| Fαntαsy a răspuns:

Auzi. o. O tu sigur ai scris bine?!

adica nu stiu.
cauta pe google sa vezi ce simplu e laughing
e exact cum ai auzit laughing

| Tzuc a răspuns:

Cruce se poate juca in 4, 3 sau 2.

De obicei, cine se incumeta sa faca cele mai multe puncte(1=33 pct, 2=66 pct, 3=99 pct, 4=132 pct, s. a. m. d.-mentionez ca acele puncte mai mari [33, 66, 99,...] se obtin in urma adunarii cartilor => zeca, e 10 puncte, nouarul nu se pune, popa e 4 puncte, and so on) poate sa aleaga care culoare va fi tromf (sau tronf?! ). Tromful duce tot(in afara de carte de aceeasi culoare, dar mai mare decat tromful pe care l-ai dat tu).

Strigarea: cand ai popa si dama de aceeasi culoare si e randul tau sa dai o carte, poti "striga". Pui dama si tii in minte ca la punctele finale adunate din carti trebuie sa adaugi inca 20 de puncte(doar strigarea la tromf e 40 de puncte).

Daca se joaca in 4 si echipa adversa nu are tromf se refac cartile. In caz ca se joaca in 3, se refac cartile doar daca toti tromfii sunt la o singura persoana. Daca se cere tromf si nu mai ai tromf in mana, poti da orice culoare. Daca se cere verde(spre ex.) si nu ai, poti da ori tromf(desigur, daca ai) ori alta culoare, indiferenthappy

| ZâmβέŤ a răspuns:

Cruce se poate juca in 4, 3 sau 2.

De obicei, cine se incumeta sa faca cele mai multe puncte(1=33 pct, 2=66 pct, 3=99 pct, 4=132 pct, s. a. m. d.-mentionez ca acele puncte mai mari [33, 66, 99,...] se obtin in urma adunarii cartilor => zeca, e 10 puncte, nouarul nu se pune, popa e 4 puncte, and so on) poate sa aleaga care culoare va fi tromf (sau tronf?! ). Tromful duce tot(in afara de carte de aceeasi culoare, dar mai mare decat tromful pe care l-ai dat tu).

Strigarea: cand ai popa si dama de aceeasi culoare si e randul tau sa dai o carte, poti "striga". Pui dama si tii in minte ca la punctele finale adunate din carti trebuie sa adaugi inca 20 de puncte(doar strigarea la tromf e 40 de puncte).

Daca se joaca in 4 si echipa adversa nu are tromf se refac cartile. In caz ca se joaca in 3, se refac cartile doar daca toti tromfii sunt la o singura persoana. Daca se cere tromf si nu mai ai tromf in mana, poti da orice culoare. Daca se cere verde(spre ex.) si nu ai, poti da ori tromf(desigur, daca ai) ori alta culoare, indiferent

| IovanutAlin a răspuns:

Greu de explicat, primesti carti, licitezi cate crezi ca faci (1, 2, 3, 4) spui o culoare (ce ai tu mai mult in mana) cu acea culoare poti lua orice carte (in afara de cele de aceeasi culoare, atunci se aplica regula, care este mai mare, ex: rosu as vs rosu rege, mai bun e asul), pentru una iti trebuie 60 puncte, punctele le iei luand cartile adversarilor, daca ai rege si regina de aceeasi culoare cu cea pe care ai spus-o, le pui pe masa si spui 40, si ai 40 de puncte, daca ai rege si regina, de alta culoare primesti doar 20 puncte (obligatoriu regele si regina trebuie sa fie de-o culoare), castiga cel ce ajunge primul la 21 de jocuri daca 2 ajung la 20, atunci trebuie unu' sa se distanteze la 2 jocuri castigate. Iar daca spui ca faci 2 si faci una ti se scad 2 jocuri, si tot asa, poti sa spui pas (adica nu faci nici una, iar daca adversarii tai spun pas, atunci se refac cartile de catre urmatorul). Nu-i complicat sa-l inveti, dar este extrem de complicat citind de pe net, cel mai bine este sa te ajute cineva. funda

| madalina_4740 a răspuns:

Aplicatia joccruce.ro prezinta urmatoarele caracteristici in fereastra generala (cea de dupa logare):

1. Main chat (chatul general) - poate fi accesat la intrare sau din interiorul partidei;
2. O fereastra care afiseaza numarul de jucatori online;
3. Topul primilor 10 jucatori pe saptamana (ca numar de puncte cumulate in toate partidele jucate dintr-o anumita saptamana);
4. Topul primilor 10 jucatori pe zi (ca numar de puncte cumulate pe zi);
5. O fereastra care arata partidele deschise, dar cu un numar incomplet de jucatori. Prin selectarea cu mouse-ul a unei partide si apasarea butonului Aleg partida orice jucator poate intra intr-o astfel partida.

Butonul Fa partida permite oricarui jucator sa-si creeze propria partida de Cruce si sa-si aleaga asa cum doreste parametrii de joc, Adica poate opta pentru:

* o partida in care sa intre 2, 3 sau 4 jucatori;
* jocul in perechi
* numarul de puncte la care se va termina partida (6, 11 sau 21);
* miza pe care joaca (50, 100 puncte, etc)

Butonul Fa separeu permite unui jucator sa-si aleaga parametrii de mai sus si "sa pastreze" jocul pentru prietenii lui. Practic optiunea Fa separeu nu permite accesul oricui in joc, ci doar celor pe care creatorul separeului ii va primi.

Butonul La separeu permite accesul anumitor persoane intr-un separeu, daca datele separeului le sunt furnizate de catre creatorul lui.

Fereastra specifica de joc de Cruce se prezinta in felul urmator:

1. In partea dreapta, jos, orice jucator are acces la chatul principal si la cel al jocului curent. In chatul jocului, jucatorii vor primi mesaje privind anunturile, numarul de puncte la sfarsit de partida, tromful ales, etc. De asemenea, vor primi mesaje vizuale si acustice daca depasesc 10 secunde pentru a da o carte. Daca dupa doua astfel de avertizari, un anumit jucator nu da jos o carte, el va fi inlocuit la aceasta mana cu un robot care va da o carte in mod aleatoriu in locul lui.
2. In partea dreapta sus, apare tabela punctaj in care pot fi vizualizati jucatorii partidei si numarul de puncte facute per partida. Creatorul unei partide are optiunea de a juca cu utilizatori online care intra in jocul lui sau cu roboti (daca apasa butonul Aleg robot).

Butonul Ies din joc permite iesirea unui jucator in timpul unei partide. Pentru buna desfasurare a partidei, jucatorul iesit va fi inlocuit de un robot si in urmatoarele 3 minute va avea interdictie sa mai joace Cruce (sta pe tusa deoarece incomodeaza alti jucatori de Cruce prin iesirea in lui din joc in mijlocul unei partide).

sper ca te-am ajutat happy