| Blondiii67 a întrebat:

Nu inteleg cronologia de la istorie chiar de loc..Va rog sa mi-o explicati cu cuvintele voastre nu cu site-uri (doar daca sunt foarte bune site-urile). Vreau raspuns RAPID! Raspunsul cel mai rapid si mai explicit primeste funda! Multumesc anticipat si un an nou fericit tuturor! >big grin

7 răspunsuri:
| Ibrahimovic a răspuns:

Dar limba romana iti place? Nu s-ar parea "de loc" thinking

| Blondiii67 explică (pentru Ibrahimovic):

Numa sa critici stii? M-am incurcat si eu! Taiati-mi capul! De parca tu nu ai gresit niciodata nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
I.Hr-inainte de nastearea Lui Hristos
D.Hr-Dupa nastere
--
Milenii(dureaza 1000 ani)
Mil I - 1-1000
Mil II - 1001-2000
Mil III-2001-3000
,deci noi suntem in Mil III.
--
Secole/Veacuri
Dureaza 100 ani
Sec I - 1-100
Sec II - 101-200
Sec III - 201-300
Decenii - 1-10
11-20
21-30
Sti cum gandesc eu? Uite, iei un an, sa zicem, 1624.Ca sa afli mileniul pui unu in plus la mii, 1+1, adica mil II. Sa afli secolul pui unu in plus la primele 2 cifre, 16+1=17,sec 17.
La Decenii, e din 10 in 10 ani, nimeni nu zice deceniul 127, sau ceva de genu.

| andreicaia99 a răspuns:

Ce nu intelegi? cronologia = ordinea evenimentelor ex 1234= batalia nu stiu care 1456= exilarea nu stiu cui 1600= batalia etc evenimentele astea sunt in ordine cronologica adica in ordinea in care s-au intamplat

| Blondiii67 explică (pentru andreicaia99):

Ma refeream la exercitii de genul: 476 d.Hr: Mileniul 1, secolul al 5-lea, deceniul 8 sec. 5.

| andreicaia99 a răspuns (pentru Blondiii67):

Da,ce nu intelegi aici?

| Blaesar a răspuns:

+1 Ibrahimovic
Cronologia e ordinea evenimentelor.