| MariaMmc a întrebat:

De cam aproape 8 luni ma confrunt cu foarte mari crize de nervi,prima data am inceput sa plang foarte mult,cred ca aproape in fiecare zi iar acum am crize foarte mari de nervi,pur si simplu nu ma mai stapanesc si dupa ce imi trece plang.Fac foarte urat, cateodata am ganduri la sinucidere. incep sa urlu foarte rau.Am incercat sa ma controlez si nu pot.Iar toate astea le fac prietenului meu, care incearca sa imi reziste din rasputeri, dar nu stiu cat o sa mai reziste si el.Si nu vreau sa il pierd sad Puteti sa imi da-ti vreun sfat va rog.

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Toti iti vor da un sfat sa mergi la un Psiholog care sa te asculte, si sa iti inteleaga iesirile si mai ales de unde provin. Ca toate chestile astea au o radacina de unde se trag. Acum. nu o lua ca ceva nasol ia-o ca pe o mana de ajutor si daca vrei sa iti salvezi relatia, fa-o cat mai repede. Atat pentru tine cat si pentru el. Daca deja ai fost... nu prea sunt raspunsuri aici care sa iti spuna clar ce ai. Psihologu te ajuta sa te cunosti si sa iti vezi, rezolvi bubele.

Cat despre el, da. nu va mai rezitsa mult. Acum pe bune, daca te pui in situatia lui vei vedea ca nu e chiar asa Ok. Cred ca a incercat sa te ajute sa treci peste dar cel mai mult tu trebuie sa te repari.

Stii ca vei citii aici, vei primi sfaturi cu una alta dar nu iti rezolva nimeni bubele. Fie ca vei fi criticata sau vei fi sfatuita, ideea e sa iei tu initiativa si sa incerci orice mijloc de a te pune cu picioarele pe pamant si a te salva pe tine cat si relatia ta.

Frustrarea si depresia sunt nasoale. pot dura. Insa nu fac bine pe durata lor daca nu incerci sa le rezolvi cat mai repede.

Spor si. incearca mai mult.

5 răspunsuri:
| justme97 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine imi dau seama ca pe moment nu realizezi si cum ai spus si tu nu te poti controla.dar aceste stari nu sunt normale.
ai putea sa incerci sa reduci stresul din viata de zi cu zi, sa te relaxezi mai mult.
indicat ar fi sa te adresezi unei persoane care chiar poate sa te ajute.ti as recomanda sa mergi la medicul de familie si sa ii spui de aceste stari.el va sti ce e de facut.si in caz ca nu poti ajunge la medicul de familie poti vizita un psiholog si te rog nu confunda.la psiholog nu merg oamenii nebuni.nu.la acest medic merg persoanele care au nevoie de cineva cu care sa vorbeasca si sa le dea sfaturi in legatura cu problemele pe care nu stiu cum sa le rezolve

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Maria,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii ca esti insuportabila de ce nu incerci sa te schimbi? tu stii ce si cum, nu poate stii cineva aici pe site sau mai stiu eu unde.

| AndreescuMMO a răspuns:

Pai care e cauza acestor nervi? de unde pornesc mai exact?

| Miitzuu a răspuns:

Incearca sa gasesti cauza si sa o elimini. Daca mu reusesti singura roaga pe cineva sa te ajute, poate chiar un psiholog. Ai grija de tine