| simina96 a întrebat:

De cand ma stiu am teama de a vorbi in public. Am momente cand pot finaliza prezentarea unui proiect cat de cat ok cu mici balbaieli, la final insa sunt transpirata si rosie ca un rac. De asemenea am momente in care pur si simplu am un trac emotional ma blochez si nu mai zic nimic, mi s-a intamplat chestia asta odata si a fost foarte neplacut, mi-e frica sa nu se mai repete. Ce as putea face pentru a-mi imbunati abilitatea de a vorbi in public si sa nu mai fiu stresata.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Poti incepe prin a nu te mai gandi la esec. Daca tu iti spui ca nu vei reusi, sansele sunt enorme sa ai dreptate, in schimb daca pornesti cu o atitudine pozitiva sansele sunt mai mari.Scoateti din cap "daca ma blochez". "daca ma fac de ras " etc
Incearca sa repeti discursul in fata prietenilor tai sau in oglinda, pune-te in tot felul de situatii dificile in care trebuie sa vorbesti in fata unui public, la inceput va fi un calvar, dar te va ajuta enorm in final. Poti face si exercitii de respiratie.
Mult succes! happy

| simina96 explică (pentru zurick):

Multumesc pentru raspuns, am sa tin cont de sfaturi!

| zurick a răspuns (pentru simina96):

Cu placere.Ma bucur sa aud asta ^^