| Mangustă a întrebat:

Am o problema destul de tipica: nu pot sa vorbesc cu altii. Nu ca mi-ar fi frica, dar ma blochez, nu pot sa scot nici macar un scancet (de fapt asta e tot ce spun).
Nu am trac de scena sau probleme sa vorbesc in fata unui public atata timp cat publicul nu intervine si nu trebuie sa-i raspund. Pe langa asta, chiar si cand sunt cu persoane cunoscute, multi imi zic ca stau crispata.
Cum pot sa trec de chestia asta cat mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim0100 a răspuns:

Buna! Si eu am aceasta problema te inteleg perfect. Se numeste socio-fobie. Teama de comunica cu cei din jur. Te balbai, te emotionezi si nu mai poti vorbi clar. Te gandesti mereu la ce este rau si ce va urma. Daca publicul va rade de tine automat te vei pierde si nu mai stii ce sa zici. Se poate vindeca doar iesind afara cu prietenii vorbind cu alte persoane fara frica si nu te mai gandi la ce e rau doar vorbeste calm si cam asta e. Succes sper sa reusesti.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Se vindeca doar prin socializare.
Socializeaza cat mai mult.
Te pup!

| Acidulat_Suculete_1996 a răspuns:

Incearca sa te eliberezi cumva, sa nu mai ai teama raspunsului persoanelor respective, sa nu te afecteze in vreun fel...incearca asta si ai grija, bafta :*