| anonim_4396 a întrebat:

De ce oare nu visez, am visat ceva timp in urma si de atunci deloc, ce poate fi? si cum poti face sa visezi?laughing)

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu depinde de tine, ci de activitatea involuntara a creierului.In fond, somnul fara vise este cel mai odihnitor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e obligatoriu sa visezi. De exemplu, daca in ziua respectiva nu ai facut prea multe activitati si nu te-ai gandit intens la multe lucruri, e posibil sa nu visezi in urmatoarea noapte.
Totusi, nu ne amintim visele, decat unele sau chiar deloc. De aceea ai impresia ca nu visezi.happy

| Alex96CM a răspuns:

Studiile stiintifice au demonstrat ca omul ori de cate ori doarme viseaza, si poate visa chiar de mai multe ori intr-o noapte, un vis dureaza cateva secunde, dar un procent foarte mic dintre ele le tinem minte, de obicei pe cele care inseamna cv pentru noi, cu un impact emotional mai puternic.

| Rainbowx3 a răspuns:

Pai poate pentru ca ai mintea libera inainte sa adormi. De obicei, omul viseaza la ce s-a gandit ultima oara inainte sa adoarma. Sau, cum mi s-a mai intamplat mie de vreo doua ori, sub forma de premonitii. De regula copiii viseaza cel mai mult. Si eu visam desutl de des cand eram mica, apoi a fost o pauza mare pana anul trecut. De atunci visez ocazional. Nu e mare paguba daca nu visezi. E stresant sa cauti mereu pe net semnificatiile.

| baetel a răspuns:

Va multumesc))