| 12Hsgsvu12 a întrebat:

Bună, de ceva timp am un coleg locuință. Omul nu e prea normal,se trezește de dimineață, spăla toată ziua pe jos,scutura covoarele pe fiecare zi.Are momente în care vorbește de unul singur, dar face și "hmmm" toată ziua. Când dorm și eu el patrulează prin casă cu pași grei.Nu știu, asta e ceva normal pentru un om normal? Poate am eu bănuieli greșite față de el

4 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu e normal dar zi merci ca nu stai cu unul care e dezordonat mai rau ca un porc... nu strange dupa el nimic, de curatenie sau putina ordine nici in cot nu-l doare etc. am stat cu unul si m-am mutat din cauza lui! Decat cu un infect mai bine cu unul care e disperat dupa ordine si curatenie! happy

| anonim3247 a răspuns:

Coleg de locuință înseamnă că stați cu chirie într-un apartament.
Trebuie să îl accepți așa că dacă el pleacă e posibil să plătești tu și partea lui de chirie și întreținere.
Te faci că nu îl observi și nu îl bagi în seamă.

| aimullah123 a răspuns:

Salut!
Germofobia ar putea sa fie motivul pentru care face curatenie in exces. Cauta pe google germofobie si citeste despre ea. Pare ca se potriveste in situatia pe care ai descris-o.
Acele sunete pe care le scoate "hmmm" ar putea fi ticuri nervoase cauzate de stres, de tensiunea pe care o are toata ziua din cauza acelei fobii. E tot timpul in garda sa nu se contamineze.
Despre vorbitul singur si despre mersul prin casa noaptea nu stiu ce sa zic pentru ca nu am suficiente detalii.

| AdioTPU a răspuns:

Poate că suferă de tulburarea obsesiv-compulsiva, gesturile lui fiind de fapt compulsii involuntare. Îi poți spune măcar o zi sa se oprească motivând că a făcut deja curat ieri și că este foarte curat în locuință, nemafiind nevoie sa o facă și azi. Spune-i că pare ciudat făcând acele gesturi, poate în acest fel se simte și încetează a le mai produce.