| Andreitzu123 a întrebat:

Bună, de ceva timp din cauza singurătății am gânduri suicidale, precizeaz că am 20 de ani și nu am avut niciodată iubită.

Răspuns Apreciat de Editori
| Anjaa a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta, chiar dacă nu ai pus nici o întrebare iti propun sa ne gândim împreună la problema ta.
Singurătatea este o problema cu care ne confruntam toți, ABSOLUT TOTI, intr-un anumit punct al vieții noastre. Poate ți se va părea ciudat, dar fiecare dintre noi avem momente când simțim ca viata noastră nu are nici un sens, ca nu avem pe nimeni lângă noi, ca nu ne iubește nimeni, ca nu vom mai fi niciodata fericiți. Este normal sa simțim asta, este normal sa fii trist, foarte trist uneori, nu este nimic greșit la tine.
Viata este minunata, apoi devine greu de suportat, apoi este minunata iar. Sa ții minte asta.

Acum, în practica sa stii ca singuratatea este o stare pe care de cele mai multe ori o alegem singuri. Te-ai saturat? Foarte bine, e timpul pentru o schimbare. Ieși din casă, ieși din casa și atunci când simți ca nu te poți ridica din pat. E primul pas. Fa o plimbare, mergi intr-un parc, la o cafenea, la un concert, la un muzeu, mergi la cumpărături, la un meci de fotbal, la biblioteca, la biserica, la o ruda apropiata, nu ai nevoie de cineva ca sa faci toate lucrurile astea. Crede-ma! Tu trebuie sa te simți bine în compania ta inainte sa te simți bine în compania altor persoane.

Apoi cauta-ti cum grup de prieteni, sus măcar câteva persoane cu interese comune. Ce iti place sa faci? Iti place sa citești sa spunem. Inscriete-te pe un grup de Facebook pentru persoane pasionate de lectura (asta e cel mai simplu) sau cauta un cerc/ o asociație/ un grup de persoane care se ocupa cu asta în orașul tău sau chiar mai departe, în judetul, țara sau poate din afara tarii. Asta este valabil pentru orice domeniu. Discuta cu acele persoane, gaseste-le pe cele de varsta ta cu care simți ca poți relationa si dintr-o data ai un grup din care vei face parte. COMUNICAREA este cheia. NU te va baga nimeni în seama dacă nu vei face tu un efort minim.

Fii deschis cu colegii tai de facultate sau colegii de munca, stiu, vei spune ca nu te înțelege nimeni, dar sa știi ca în realitate fiecare duce o lupta nevăzută. Nimeni nu e asa de rau cum pare.

Petrece mai mult timp cu familia ta, trebuie sa fie cineva in familia sau in rudele tale cu care sa simți ca poți relationa. Nu este nici o rușine sa petreci timp de caliate cu parintii tai.

În final, bănuiesc ca te simți singur din cauza ca nu ai și nu ai avut niciodată o iubita. Stai calm, unde te grăbești? Viata ta abia a început și iti garantez ca nimeni, dar nimeni din ce care vor sa aibă o relatue nu raman singuri. Fii răbdător, răbdarea este cea mai importanta. Nu te arunca la prima fata, roaga-te, fii optimist, ocupa-te de tine, de evoluția ta, de mintea și de sufletul tău si la timpul potrivit vei găsi o fata exact asa cum ai tu nevoie.

În cazul în care gandurile suicidul nu te lasa în pace, sa știi ca nu este nici o rușine sa ceri ajutorul unui specialist. Viata este frumoasa! Al naibii de frumoasa... crede-ma. Ai grija de tine!

3 răspunsuri:
| Bluestar15 a răspuns:

Unele lucruri vin la vremea lor, stai linistit in privinta asta happy Sa stii ca e mai bine sa ai prima relatie cu persoana potrivita (chiar daca se intampla mai tarziu) decat sa fi avut zeci de relatii cu tot felul de persoane si sa ajungi sa nu mai poti tine la nimeni in niciun fel.Cunosc astfel de cazuri din pacate.Stai linistit, toate in viata au un moment potrivit si Dumnezeu le aseaza pe toate in viata noastra happy Cauta sa ai in jurul tau oameni de la care ai ce invata, gaseste hobby-uri si activitati constructive care sa te ajute sa te dezvolti, roaga-te si ai rabdare, vei vedea ca nu are cum sa nu fie bine happy

| Cqarina a răspuns:

Nu iti face nimic rau! Cel mai bine e sa mergi la un phiholog, cateva sedinte si nu o sa mai simti aveste sentimente, dar depimde si de tine, trebuie sa vrei sa le dai drumul

| Ciumpalacu2004 a răspuns:

Faci cum vrei frate