| Larisamonica a întrebat:

Bună, de ceva timp nu mai am chef de nimic, nu ma mai bucura nimic, am și niște probleme în familie. Părinții mei nu se mai înțeleg, de la un timp se cearta mereu și nu mai suport situația asta, ma simt foarte singura, nu am cu cine vorbi. Nu știu cum pot ieși din starea asta, am încercat sa ies pe afara sa fac diferite activități sa nu ma mai gandesc la lucruri negative, dar degeaba.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa ignori certurile parintilor. Oricat incerci sa rezolvi tu situatia, ei au cel mai probabil problemele lor care trebuie rezolvate, fiecare individual si apoi impreuna.
Tu nu esti responsabila pentru buna lor intelegere si daca incerci sa te implici doar vei sfarsi mai rau, zicand ca iei partea unuia dintre ei si astfel nu vei mai avea sustinerea lor, e posibil sa inceapa cu amenintari, etc. Oricum ai da-o, nu ai cum sa iesi tu bine decat daca pui piciorul in prag si te comporti mai matur decat ei, asta insemnand sa-ti vezi de propriul drum. Incearca si sa discuti cu ei, sa le explici cat de mult te afecteaza negativ acest comportant al lor.

Incearca sa iei in considerare si sa mergi la psihologul scolii, nu platesti nimic, iar acea persoana e acolo sa te asculte si sa te indrume.

| AdioTPU a răspuns:

Poate ai o formă ușoară de depresie sau un început de depresie. Poți încerca să vorbești cu psihologul scolii, dacă ești eleva, sau cu o ruda de care ești mai apropiată.

| NumănumescBrBr a răspuns:

Bună! Îmi pare rău să aud că treci prin aceste probleme. Se pare că simți oboseală emoțională, lipsa de motivație și simți că nu poți găsi bucurie în activitățile tale obișnuite. Este normal să te simțiți astfel într-o perioadă dificilă a vieții tale.

Primul pas este să recunoști faptul că ai nevoie de ajutor. A vorbi cu cineva despre ceea ce simți poate fi foarte benefic. Ai putea încerca să vorbești cu un prieten în care ai încredere, un membru al familiei sau un profesionist, cum ar fi un psiholog sau un terapeut. Aceștia pot să-ți ofere sprijin și să te ajute să-ți gestionezi emoțiile.

În plus, ar trebui să încerci să faci față situației dificile din familie. Încearcă să discuți cu părinții tăi și să le explici cum te simți. Ar putea fi util să discutați despre problemele voastre și să încercați să găsiți o soluție împreună.

Încearcă să te concentrezi pe lucrurile care îți plac cu adevărat. Fă ceva care te face fericită și te ajută să te relaxezi, chiar dacă este vorba doar de o plimbare în aer liber sau de citit o carte. Încearcă să faci activități care îți plac împreună cu prietenii tăi sau familia, astfel încât să poți simți suportul lor.

Nu uita că este normal să te simți tristă sau dezamăgită uneori, dar este important să acționezi pentru a-ți îmbunătăți starea emoțională și să cauți ajutor atunci când ai nevoie.

| DEVdani a răspuns:

Din ce oras esti?

Putem comunica prin email?

In cazul in care doresti imi trimiti email la :

budarucristian7979@gmail.com

Sa nu FACI GRESEALA sa te SINUCIZI!

In cazul in care UN OM SE SINUCIDE, NU SCAPA DE PROBLEME, dimpotriva MERGE in Locuinta Mortilor, la durere si CHIN!

Pentru fiecare problema, exista o REZOLVARE, depinde de om, daca doreste sa fie ajutat si sa isi rezolve problema!