| TxOcs a întrebat:

Buna!
De ceva timp ma simt foarte aiurea,nu am chef de nimic.
Stau toata ziua in casa pentru ca nu prea am cu cine sa ies afara,toate prietenele mele sunt cam c***e si chiar nu-mi place sa umblu cu ele pentru ca striga dupa baieti pe strada,le cere nr.,id-ul, ma rog.Am inceput sa ma gandesc la cele mai nasoale lucruri si uneori chiar ma gandesc ca ar fi mai bine sa mor.
Parintii mei se cearta cam des,ca in orice familie,din cauza datoriilor, banilor cheltuiti aiurea si chiar ma afecteaza.De fiecare data cand vreau sa le spun cate ceva ei mereu zic ca eu si sora mea avem tot ce vrem, nu ne lipseste nimic.Cu ei chiar nu pot discuta.Sora mea mai mare nu ma intelege deloc,cu ea nu pot vorbi nimic,tipa mereu la mine,chiar si cand o intreb ce face si la cea mai mica greseala care o fac ma face in toate felurile si mereu profita de mine,de fiecare data ea imi cere cate ceva,gen bani,haine Eu ii dau, o ajut dar ea la randul ei oh go on.Eu mereu i-am acoperit toate prostiile si sunt foarte exagerate,ii mint pe parintii mei in fiecare zi din cauza ei, uneori chiar imi doresc sa le zic totul despre ea.dar.oh go on
La scoala nu vorbesc cu toata lumea, am numai panarame in clasa si prefer sa stau cu baietii si parca ma inteleg mai bine cu ei decat cu fetele...Eu,la scoala,mereu zambesc,incerc sa par fericita si mereu imi zic in gand ca toate probleme trec,dar par sa vina din ce in ce mai multe
De la un timp m-am si ingrasat,pentru ca nu am mai iesit afara,sa fac putin sport,m-am gandit sa-mi cumpar o pereche de role,sa ies,sa-mi fac prieteni noi dar sunt foarte timida,mi-e rusine sa ies la tabla la scoala,sau sa tusesc.
Aproape in fiecare zi sunt jignita. Bunica mea sta pe capul meu toata ziua si in fiecare zi imi zice ca au venit facturile, sa mai fac economie,sa nu mai stau mereu cu becu aprins... nici sa mananc nu pot din cauza ei,vine si sta in gura mea,si garaie sau pleoscaie...oh go on.
Ma simt asa singura,nu pot sa ma gandesc decat la lucruri triste, de parca as fi in depresie

Niste sfaturi
va rog

Răspuns Câştigător
| PinkTerror a răspuns:

Singura nu esti niciodata.

Da este greu de crezut acum! stiu asta!

Dar te asigur ca majoritatea trec prin ce treci tu. Suna trist nu? Dar asta inseamna ca mai multa lume ar intelege prin ce treci decat crezi.

Uita-te in jur. avand in vedere ca te-ai prefacut atata timp sunt sigur ca daca incepi sa ai grija cu cei din jurul tau vei vedea cei care se prefac si ei.

Si acum o sa zic ceva ce o sa zici ca sunt tampit... dar nu te mai preface. Nimeni nu iti zice ca trebuie sa fii o stanca, nimeni nu crede ca pe tine nu te afecteaza nimic. dar atat timp cat nu le arati o sa zica ca poti suporta si asta e. asa cum iti inveti familia, prietenii si eventual iubitul asa o sa ii ai.

daca vrei sa fii un stalp pentru toata lumea si sa le arati cat de puternica esti tu nimeni nu o sa te poata ajuta. dar daca gasesti persoane in care sa ai un minim de incredere... si le arati partea asta din tine sunt sigur ca o sa iti fie alaturi. Sa nu disperi daca la inceput o sa fie persoane care pleaca din jurul tau pentru ca le arati si partea asta din tine. acele persoane nu erau acolo oricum.

Si oricand vrei sa vorbesti cu cineva, gandeste-te si la TPU... nu ne uita.

Have Fun

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eh,daca rvei sa vorbim, lasa-mi idd tau pe privat, o sa iti explic eu unele chestii:p

| aumih16 a răspuns:

Orice om e lovit de probleme! trebuie sa intelegi ca asa e lumea! azi iti este prieten! maine dusman! dar tu trebuie sa iti faci alti prieteni! lasa-i pe aia care te-au tradat! in spate! tie iti trebuie alti prieteni! de comunicat nu ii problema! trebuie doar sa vrei si sa poti! si daca iti gasesti alti prieteni! incearca sa ii modelezi dupa cum ai vrea tu sa fie cu tine! daca nu atunci mai bine nu ai prieteni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Excelent răspunsul lui PinkTerror.
Discută deschis cu cei din jurul tău, dar într-o atmosferă calmă, pe un ton civilizat, nu de ceartă. Am observat că, pentru astfel de discutii, cel mai bun moment este duminică dimineață, neapărat după micul dejun. Succes!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/, pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/ și pe http://zinnaida.ro/

| TocilaCristian a răspuns:

Asa sunt si eu, exact ca tine, trec zilnic prin foarte multe probleme si imi doresc sa nu ma fi nascut, nici eu nu am cu cine sa ies nu am prieteni.
Insa e mult mai bine fara prieteni, iei propriile tale decizii, prietenii te indeamna doar la rau si toti te vorbesc pe la spate, te invata numai prostii si incearca sa te invete sa fii exact ca ei, mai bine fii diferita ca daca esti diferita esti perfecta ..era o vorba, incearca sa ai mai mutla incredere in tine..hmm de parca eu am,, dar un ultim lucru si cel mai important (Sa ai incredere in Dumnezeu, sa faci voia lui si sa te rogi in fiecare zi, Dumnezeu te poate ajuta, si eu inca astept o minune de la El.)
O zi buna.