| Yumeno a întrebat:

De la toamna ma mut la un nou liceu si nu stiu cum sa ma fac placuta si sa imi fac prieteni.Nu sunt buna la facut prieteni asa ca as vrea niste sfaturi despre comportament si vestimentatie. Vestimentatia sa nu fie nici prea serioasa dar nici prea exagerata deoarece este un liceu respectat si asi vrea sa imi mai spuneti la ce pot asorta cravata neagra si camasa alba. Va rog am nevoie de ajutor nu mai vreau sa fiu umilita de catre colegi! Ofer funda

Răspuns Câştigător
| TheBestLife a răspuns:

Salut! Am avut si eu aceasta problema... nu stiam daca voi place colegilor. Cel mai bun sfat e... sa fii TU! La mine a functionat perfect! Atunci cind lumea inconjuratoare vede ca esti unica si iti expui opiniile tale proprii, ai stilul ta aparte si zimbesti o sa te placa! Atunci Cind iti faci prieteni nu te gindi la ceea ce o sa creada despre tine, oricum, o sa ai mult timp ca sa le arati cine esti.
Succes! Fii tu si nu te gindi la ce vor spune altii despre tine!

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Draga mea, nu cred că vestimentația este cea care ar trebui să te îngrijoreze (cât timp vei fi curată și îngrijită, va fi ok).
Eu în locul tău aș pune mai mult accent pe școală.
De exemplu, felul în care scrii cam lasă de dorit. Ai putea să mai lucrezi în acest sens.

Iar dacă vei fi respectuoasă și prietenoasă cu toți colegii și profesorii, nu cred că vei avea probleme (mari) de integrare și comunicare.
Totul pornește de la atitudine.

| Yumeno explică (pentru NOname):

Ca sa stii eu la scoala scriu ff bine nu scriu cu greseli eu scriu acum asa deoarece ma grabesc cand scriu dar la scoala eu scriu bine

| Yumeno explică (pentru NOname):

Aici pentru ca scriu repede mananc litere

| NOname a răspuns (pentru Yumeno):

Bine, dragă. Dar ce ar fi să folosești măcar semnele de punctuație, ca să te putem înțelege mai ușor?
Este tot o formă de respect față de ceilalți.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! :*
Iti doresc SUCCES la noul liceu.Pai daca vei fi pe placul lor te vor baga in seama mai mult ca sigur, daca nu, degeaba incerci sa te faci placuta.Comportament:fii cuminte, vezi-ti de treaba ta, nu fi prea indrazneata, nu vorbi urat, nu jigni.Vestimentatie:te imbraci normal, nu provocator.Nu ai de ce sa fii umilita atat timp cat nu te iei de nimeni, daca totusi te ataca cineva nu sta asa, arata-le tu lor.Mai intai trebuie sa ii analizezi un pic sa vezi care si cum sunt si pe urma sa te decizi cam cu cine ai vrea sa fii prietena.Bafta! :*

| Yumeno explică:

Multumesc dar tu stii ca nu ma ajuti cu sfatu ca daca nu ma plac nu mai am ce sa fac? happy