| anonim_4396 a întrebat:

De o vreme incoace răspund cu drag la multe dintre întrebările voastre din domeniile Adolescenţi, Educaţie şi cultură generală, Familie şi relaţii şi altele. Sunt mamă, soţie, profesoară şi bloggeriţă.
Vă rog să-mi răspundeţi şi voi mie la următoarea întrebare:
Credeţi că comunicarea dintre noi ar fi mai plăcută, iar răspunsurile noastre ar fi mai clare şi mai potrivite, dacă întrebările voastre ar avea cât de cât o structură, să zicem:
1.salut - "Bună ziua!", "Bună!", "Salut!"
2.prezentarea voastră - cel puţin: "Sunt băiat/fată şi am ...ani"
3.rugăminte - "Vă rog să-mi spuneţi...
4. întrebarea -... ce/cum/unde/când etc.",
5.mulţumire - "Vă mulţumesc!"
?
Vă asigur că aceia care răspund ar înţelege mai bine întrebările şi ar răspunde pe măsura nevoilor voastre. Şi SIGUR ne-am simţi cu toţii mai bine dacă am fi mai politicoşi între noi.
Vă mulţumesc!

6 răspunsuri:
| Scriiitoare a răspuns:

Aveti dreptate, dar nu cred ca unii au timp de aceste texte, cand au o problima grava

| anOnimăăăă a răspuns:

In mare parte ai dreptate, dar totusi o sa continui sa raspund tuturor celor care au nevoie de un sfat fara sa tin cont prea mult de modul in care au formulat intrebarea. Ma bucur sa aud ca esti unul dintre useri care fac o treaba buna aici pe TPU.ro happy.

| Roby67 a răspuns:

1. Buna seara.
2. Sunt baiat tanar, am 43 de ani si ma cheama Roby67.
3. Va rog sa-mi spuneti si mie cum va cheama.
3a. Va rog sa-mi spuneti si ce varsta aveti.
4. Cum vi se pare prezentarea mea?
5. Va multumesc pentru timpul acordat si pentru un eventual raspuns
6. Cu stima si respect Roby67
7. 07. 11. 2010 ora 21:38:45 GMT+2
8. Semnatura o sa o pun cand apare tehnica necesarawinking

| ioanamaria56 a răspuns:

Sigur ca da.Majoritatea intrebarilor nu au inteles.Eu am vazut o intrebare postata ce continea numai melodii gen. Din aceasta intrebare nu se intelege.Si nici nu cred ca este o intrebare.

| gabitza_2422 a răspuns:

Buna seara! asta e adevarat, dar aici, se intalnesc foarte multe persoane care pun intrebari din plictiseala si dau raspunsuri jignitoare. din simplu fapt ca nu au alta ocupatie! eu zic ca nu ar trebui luati in seamahappy. o seara placuta in continuare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună seara!
@ioanamaria56 Mulţumesc pentru susţinere!
@anOnimăăăă Nu am spus ca nu voi răspunde întrebărilor formulate mai stângaci. A fost doar un îndemn şi un ajutor pentru a avea mai multă grijă la formulare. Şi eu răspund şi voi răspunde la orice întrebare căreia îi cunosc răspunsul, indiferent de formulare.
@gabitza Nu m-am referit la aceştia, ci la aceia pe care poate nu a avut cine să îi înveţe cum să salute, să spună "Te rog", să se prezinte în măsura în care doresc ei, să pună o întrebare logică şi să spună "Mulţumesc!"
O subliniere: A spune " sunt fată şi am 10 ani" sau "sunt băiat şi am 14 ani" nu înseamnă că vei spune cine eşti, dar ajută mult la formularea unui răspuns corect.
O seară bună tuturor!