| bluepuff a întrebat:

De un an am o problema e somnul; sunt nopti la rand in care nu dorm. Ziua deja sunt ametita, nu mai realizez nimic.
Cam de jum de an a aparut si problema poftei de mancare.Nu mai mananc nimic o zi 2 -3, nu imi este foame. Mai nou, de cateva saptamana imi este greata mai tot timpu. La scoala vomit de nu stiu cate ori si imediat dupa am dureri groaznice de gat. Nu intodeauna dar.
Sunt nopti in care si atunci imi este greata. Orice as face nu pot sa dorm. Pot spune ca imi este greata si de viata asta in care o duc din ce in ce mai rau. Mi se intampla dess sa simt ca pic din picioare, nu pot merge la drumuri lungi pentru ca stiu ca nu o sa rezist mult si ma prabuesc mai ales cand imi este ameteala.Am patit deja; nu mi-a fost absolut deloc bine. Ameteala e ceva normal de la un timp. Si cu starea mea zilnica de melancolie situatia parca se agraveaza mai rau mai ales cand am dureri groaznice de cap.
A fost o noapte in care am adormit putin si am visat 2 fete care se certau, tipau non stop, atat de tare incat m`am trezit iar in mintea mea inca le auzeam. Nu suportam imi venea sa tip la cat ma durea capu si greata prietena mea imi era alaturistraight face. Simteam in fiecare secunda ca o sa vomit. Nu se mai termina noaptea. Am facut un dus rece si m`am mai linistit dar de dormit pauza... le-as spune alor mei dar mama oricum nu ar crede, ar spune ca ma prefac ca e o inventie. Si de cat sa ii spun mai bine ma lipsesc. Banuiti sau stiti care ar putea fi cauzele la tot ce se intampla? spuneti-mi va rog frumos. Chiar nu stiu cat pot sa mai suport. Am doar 13 ani.

3 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Starea ta poate depinde de foarte multi factori:stress, situatia din familie, menstruatie(e foarte important daca ti-a venit sau nu ciclul menstrual) pentru ca organismul tau trece prin niste schimbari fiziologice, de aici probabil durerea de cap! incearca sa bei seara ceaiuri calmante si urgent consulta un medic (chiar si medicul de familie sau cel de la cabinet de la scoala)! nu-ti fie rusine, du-te si vorbeste cu un medic! nu iti putem da noi prea multe sfaturi pentru ca esti mica si nu e normal ce ti se intampla!

| bluepuff explică:

@ mihaela mi-a venit ciclu de 2 ani...si situatia mea din familie nu e deloc buna. Pot spune ca oriunde am liniste dar nu acasa... Locul ala nici macar nu il numesc casa. straight face

Răspuns utilizator avertizat