| HinataYuno a întrebat:

De cateva luni nu pot dormi, insa acum cateva zile mi-au aparut diverse simptome : dureri de stomac(simt ca m-ar arde ceva), lipsa poftei de mancare, dureri de genunchi.Ieri a inceput sa ma doara capul si sa ma simt putin ametita, febra.Chiar daca am inceput sa alerg si sa fac exercitii fizice, ciudat m-i se pare ca in 5 zile(din care 2 pauza din cauza sintomelor) am slabit 2 >kg(56-------54).Si noaptea mai ales simt o arsura in piept, aceasta sintoma a inceput si ea acum aproximativ o luna.Precizez am doar 14 ani, si momentan sunt la sat.Ce ar trebui sa fac? E normal ce se intampla? Apreciez orice raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ceaiuldetei a răspuns:

Fetița, crești și ai și tu gânduri și neajunsuri, iar astea îți pot influența somnul. E posibil să ai o perioadă de insomnie. Neodihnindu-te, ai tot felul de dureri.

Durerile de stomac pot fi din cauza stresului (pe fond nervos) și din cauza faptului că nu mănânci. Poți să faci ulcer, dacă nu te hrănești, măcar cât de cât. Și e supărător, așa că spune-le părinților că ai aceste probleme și încearcă să te repari, pentru că e nevoie și de ajutorul tău, nu doar de cel al oamenilor maturi, respectiv rudele.

Durerile de genunchi - poate ai căzut. Poate ai o formă ușoară de reumatism (la vreme rea pot să te doară și încheieturile) sau poate ai făcut sport și te-ai forțat prea tare.

Capul poate să te doară dacă nu te hidratezi suficient. Bea lichide și protejează-te de soare. Mănâncă și dormi cât trebuie.

Dacă nu mănânci, se întâmplă să te simți amețită. Poți să puțină anemie.

Încearcă să iei niște calciu (găsești comprimate pe care le poți lua cu apă sau poți să găsești pastiluțe care nu sunt rele la gust și pot fi mestecate fără să le iei cu apă) și magneziu. Îngrijește-te de fiecare dată când ai ocazia.

Faptul că ai slăbit (poate fi pe fond nervos), se datorează și lipsei de mâncare, deci nu fi surprinsă.

Arsurile pe care le simți, sunt de stomac. De aceea îți spun să te hrănești și să ai grijă de tine.

Când nu îți respecți organismul, primești înapoi aceeași lipsă de respect, dar care doare.

Fii curajoasă, discută deschis cu oamenii dragi și apropiați ție și spune-ți că vrei să te pui pe picioare. Ești tânără și corpul are resurse să își revină foarte repede. Succes.

| OMEGALIN a răspuns:

Iti recomand sa vorbesti cu parintii si poate sa mergi la un medic