| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, deci am o problema foarte serioasă, nu îmi mai place școala deloc, urăsc sa merg la școala, ma înspăimântă doar gândul, îmi e este frica ca nu o sa ma simt bine, orele trec foarte greu, pur și simplu nu mai vreau sa merg acolo! Cu toate ca nu vreau sa ii fac pe parintii mei de rusine și pe mine in special, nu am de gând sa ma las dar nu stiu ce sa fac sa îmi placa iar, nu îmi plac unii profesorii deloc, am și o grămada de absente, va rog mult sa ma ajutați! Sunt disperata.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ajutorul il poti primii doar de la parintii tai, cu care ar trebui sa vorbesti si sa le explicii toate problemele tale care te framanta. Viitorul tau sta in mainile lor si poate este cazul sa se apeleze la un profesionist, pentru a primii ajutorul necesar, ca in viitor sa te poti adapta in societate, la un loc de munca samd.

| Andreeush a răspuns:

E cam aiurea situația ta dar gândește-te că este spre binele tău să termini liceul.
Încearcă să fii mai activă la ore, poate in felul ăsta o să îți placă școala.
Nu ai nici o materie favorită?

| Anonim1447799 explică (pentru Andreeush):

Stiu ca e mai bine, asta îmi și doresc, dar pur și simplu nu îmi plac orele și habar n-am cum sa trec peste

| FaraNumePls a răspuns:

Hei! Suntem in aceeasi situatie din nefericire, sau eram... eu am avut niste probleme cu absentele prin decembrie. Lipseam cu saptamanile din cauza hate-ului care venea din partea colegilor dar si din cauza orelor de curs, nu înțelegeam nimic. Ajunsesem in punctul in care as fi renuntat la tot.
Totusi, cumva am reusit sa gasesc o portita de scapare. Incearca sa gasesti persoane cu care sa vorbesti, socializează mai mult cu colegii din clasa (sau din alte clase) si nu in ultimul rand, invata. Daca mergi la scoala fara lecțiile învățate ori temele, te vei simti ciudat si o sa stai cu grija ca te asculta. Iar cu cheful? Cred ca ajuta sa te gandesti ca mai ai de suportat x ani si dupa esti libera sa-ti urmezi propriile visuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la fel si eu. Adica inca de la inceputul liceullui sunt asa si choar si eu vreau sa scap de grija scolii. Abia astept dupa sa fac ce vreau