| Andrei123Aa a întrebat:

Salut tuturor! As vrea sa primesc cateva sfaturi pentru problema mea. O problema destul de mare pentru mine in momentul in care incep sa prezint oral ceva in fata clasei sau a altor persoane. Incepe sa imi tremure vocea si sa ma balbai uneori, rosesc foarte tare si in gandul meu sta doar ideea sa termin mai repede prezentarea. Chiar daca inainte sa incep, incerc sa imi caut curajul si sa imi spun ca o sa fie bine. Mai am colegi care au emoții dar nu asa mari ca ale mele.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai nevoie de exercitiu foarte mult, acasa, cand esti singur in fata oglinzii, sau in fata parintilor sa tii aceste lectii sau discursuri, ca numai repetand in nestire ajungi sa vorbesti clar si fluent.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Repeta acasa de multe ori in fata oglinzii, de fata cu parintii tai, cu prietenii tai etc, inainte sa prezinti ceva.
Noteaza-ti pe ceva ce ai vrea sa prezinti si dupa exerseaza de multe ori.
Gandeste-te cand prezinti ceva:,, fie ce o fi", ca va fi bine, ca tu poti, ca vei reusi sa prezinti tot, iar daca te incurci incurajeaza-te (spune-ti in gandul tau:,, hai...eu pot, trebuie sa fiu calm",,, voi reusi").
Trebuie mult exercitiu, dar vei vedea ca va merita. Important este sa crezi in tine, sa fii ambitios si sa te incurajezi. O sa fie bine.