| Ariamnaa a întrebat:

Buna! Deci îmi place de un baiat si nu sunt sigura ca si el ma place. Chiar nu stiu asta. Sunt disperata îmi e frica sa nu îl ia alta. Sincer m-am atasat de el si nu as vrea sa îl mai pierd. Dar nu stiu, e nasol fiindca eu cu el nu vorbim prin mesaje. Adica am putea, numai ca (cred) numai mie îmi pasa de el, lui nu. Si cand îi scriu mesaje ori raspunde greu, ori vede mesajul, iese un pic si dupa îmi scrie înapoi. Noi suntem mici, avem 13 ani dar nu stiu, nu înteleg de ce nu am putea avea o relatie de mici. Efectiv simt ca nu mai vine repede sambata sa ma vad cu el fiindca fac cu el pregatire la romana. Fac cu el, cu doamna(adica diriga care preda romana si ne mediteaza) cu fata dirigintei care e cu mine in clasa. Si cu un coleg care e tot la mine in clasa. Dar baiatul de care va spun eu e in alta scoala. Eu sambata asta urmeaza sa ma duc si la munte deci nu am cum sa ma vad cu el sad. E naspa fiindca efectiv cand îl vad si stiu ca merg la pregatire si ma întalnesc cu el am fluturi în stomac, fierbe sangele in mine si îmi tremura mainile de frica. El nu pare chiar asa rau interesat de mine. Nu stiu ce sa fac, nici nu vreau sa fiu prea insistenta si sa il cicalesc. Dar efectiv ma topesc dupa el. Si ne mai si potrivim rauu. Adica el are 1.77 eu am 1.66. El e gemeni eu varsator. Si ne plac aceleasi lucruri, sa radem, handbalul etc. Deci nu stiu ce sa fac, as vorbi cu diriginta care e si psiholog de altfel si i-as spune ce am pe inima poate imi da un sfat ceva. Ce spuneti?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa pui mana serios pe facut sport si mancat jumatate din cat mananci acum, ca nici unui baiat nu-i plac fetele grase, ori tu vad ca ai 80 kg la 1.66m
La modul cel mai serios, pune mana si slabeste!
Ai de dat jos 24kg!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

îmi e frica sa nu îl ia alta. Cum simți frica?
nu înteleg de ce nu am putea avea o relatie de mici.
Nici eu nu înțeleg. Chiar, de ce nu?
am fluturi în stomac fierbe sangele in mine si îmi tremura mainile de frica. Sângele cum îl simți că fierbe.
De ce ți-e frică când îl vezi?
ideea să poți vorbi cu cineva este foarte bună.

| oglindasultanului a răspuns:

Parerea mea este ca esti mica, si probabil duci lipsa de viata sociala reala, de stat langa oameni reali. Iar acesta este doar un om, cam strain, reactionezi emotional ca te incanta cu ceva. Si probabil faptul ca esti retrasa de fel, nici nu te observa. Poate ar trebui sa vorbesi cu diriginta despre el, daca ea il cam aduce in viata ta.

| Steisi a răspuns:

Dat fiind că e singurul loc în care îl vezi pe acest băiat de care îți place, înseamnă că nu ai apucat să-l cunoști foarte bine, să petreceți timp împreună, doar voi doi, extra pregătire. In mod normal, eu as încerca să îl cunosc mai bine, să îi atrag atenția, să știu dacă și el mă place ceea și evident e important să fii sigura de sentimentele tale înainte sa te bagi într-o relație. Cât despre diriga, da, mi se pare ok să îi ceri un sfat (mai ales că ai menționat că este și psiholog, deci presupun că este apropiată de voi și poate înțelege ceea ce simți). Te poate ajuta să mai afli lucruri despre acest băiat. sa vorbești cu cineva care mai multă experiență. Dacă tu o vezi apropiată și crezi ca te-ar ajuta, poți găsi momentul în care să te deschizi și să îi spui. Eventual la final de oră, când pleacă toți copiii, o rogi dacă puteți vorbi puțin. Ii poți spune ceea ce simți și apoi o poți întreba ce părere are, cum ar fi cel mai bine sa procedezi și dacă acest băiat merită atenția ta etc. Îi spui că ai mai avut/ n-ai mai avut relație-presupun ca nu, dacă ai pb dintr astea- și nu știi cum ar trebui să faci. O rogi eventual să rămână între voi și atât. Vezi cum decurg lucrurile. Mult succes și orice s-ar întâmpla, orice ți-ar spune - atât diriga, cât și acel băiat, tine minte că cea mai importanta ești tu și trebuie sa acționezi asa cum simți cel mai bine!