| nuconteaza777 a întrebat:

Degradez pe zi ce trece. Nu mai gândesc normal,nu mai pot vorbi normal, mă fac tot mai proastă pe zi ce trece.
Nici nu știu pe care cale sa ma duc, ce să fac? Am intrat in depresie, mi-e greata de propria persoană,

Răspuns Câştigător
| xilef123 a răspuns:

Mă fac tot mai proastă
Tu te faci. Fă-te deșteaptă.
Nici nu știu pe care cale sa ma duc, ce să fac?
Citește instruțiunile de funcționare. Cum să le citești? Stai liniștită la tine în cameră și aacultă propria respirație. Acolo sunt înscrise instrucțiunile.
Am intrat jn depresie,
Ieși!
mie greata de propria persoană.
O persoană nu este cu devine. Un fluture când iese din gogoașă, un pui când iese din găoace, un pui când iese din mama lui, la toți le e greață. Apoi respiră și citesc instrucțiunile. Iar puii de gazelă se ridică rapid în picioare, căci hienele atât așteaptă, să îi vadă în depresie.

| lorena66 a răspuns (pentru xilef123):

Persoana asta are nevoie de ajutor, nu cred ca raspunsul oferit de tine este un potrivit. Consideri ca ea/el nu a stat noaptea gandindu-se cu orele? Crezi ca nu a incercat de unul singur sa se ajute?

| anonim_4396 a răspuns (pentru xilef123):

Usor sa vorbesti, daca privesti situatia de afara /Impersonal
Cunosc prea bine cazuri asemanatoare cu situatia ei., si concluzia mea este ca un lucru te tine in viata/ te scapa de degradarea completa., un lucru iti da energie pentru a continua drumul : URA/sentimentul de razbunare

| sadrian46 a răspuns (pentru lorena66):

Am pus-o să gândească altfel. Când faci meditație concentrându-te pe propria respirație, te duci mai aproape de adâncul sufletului tău, decât gândirea așa zis rațională limitată.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, te ține în viață până mori, ca orice muritor. Iubirea, legată de viață, te transformă în nemuritor. Răsbunarea poate avea și altă conotație, depinde cum citești. Poate fi răs-bunare, să răspunzi răului cu bine. Cum zice Isus, oferi obrazul, haina și cămașa, dar continuarea versetului este să mai și mergi cu inamicul 3 km împreună cu el, de bună voia ta. Cunosc cazuri care numai așa s-au vindecat. Pe mine asta mă ține în viață ca exemplu. Nu vorbesc ușor, vorbesc din sacrificiile care le-am făcut în timpul vieții, ca să ajung la această liniște sufletească, cu care nu vreau să mă laud ci să o dau ca exemplu. Citește Papillion și Banco de Henri Charriere. o să vezi la finalul lor niște concluzii asemănătoare cu ale mele. Dând consultații de viață la mii de oameni, timp de 54 de ani, dintre care 6300 de un an pe TPU, am trăit mii de vieți, și am murit de nenumărate ori cu cei ce s-au sinucis, căci nu i-am putut ajuta cu ne știința mea. Pe asta îmi bazez concluziile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Ura cu ura se trateaza., rautatea cu rautate. Ochi pentru ochi, si dinte pentru dinte.
Nu citesc deloc., prefer documentarele.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Până la sfărșitul veacurilor. Sunt unii care vor proceda așa ca tine. Alții ca mine. Cei ca tine se vor extermina unii pe alții, și rasa lor se va împuțina. Amin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu este logic ce ai spus tu. Ca Homo Sapiens cu totii ne nastem cu aceste trasaturi interactiuniile/socializarea -(sau lipsei acesteia)/ atmosfera din familie/mediul ne determina mentalitatea.
Agresivitatea ne este in adn, La primate inteligenta este in stransa conexiune cu agresivitatea.
Cimpanezeii si Bonobos sunt in fruntea clasamentului.
Daca esti interesat de psihologe : ai remarcat ce au in comun cei mai "renumiti" criminali din istoria SUA? Ted Bundy, Samuel Little, John Wayne? --> toti is rezultatul aceleiasi generatii distruse de ww2.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce am spus eu nu este logic ci psihologic.
Am studiat psihologie criminală începând cu anul 1966.
Agresivitatea ne este in ADN.
Super de acord cu asta. Depinde ce faci cu ea. Scoți ochii și dinții adversarului sau devii chirurg.
Gena latentă de killer o avem de la strămoși și ochii centrați în față de prădător. Totuși puțini își mănâncă soacra la micul dejun.
Așa că doctrina dtale suportă mici amendamente.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar esti "copoi" sau. cum?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Un fel de.
Biografia mea extinsă o ai aici.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/02/ce-am-mai-facut-intre-timp.html
Unele meserii fără dosare, nu sunt trecute pe listă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

No comment:
33. Cântăreț în cor la diferite biserici.
34.Consilier psihologic privat, în probleme personale, cu activitate neremunerată, de la 20 de ani până în prezent.
35 Clarvăzător (psychic) în activitatea de localizare a persoanelor dispărute.

| Alverto a răspuns (pentru xilef123):

Daca tu ești cel din poza e și normal... Vezi tu. crezi că știi multe tipologii de oameni, ști multe domenii, când de fapt nu ști nimic =]] ce ai spus tu mai sus e total greșit, mai ales exemplele pe care le-ai dat

| sadrian46 a răspuns (pentru Alverto):

Logic. Evident. Dacă mă evaluezi de la nivelul pe care îl prezinți în poză și felul în care te prezinți prin întrebările pe care le pui, nici nu aveai cum să ajungi la altă concluzie.

| Alverto a răspuns (pentru sadrian46):

=]]] cat de înțelept ești să intri la mine pe cont și să te uiți la întrebările mele, daca erai inteligent veneai cu argumente mai bune. hai că nu am timp să mă cert cu bătrânei

| lorena66 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu este valabil in toate cazurile. Nu rezolvi problemele de zi cu zi astfel, stand. Pentru ca fix asta sugerezi tu.

41 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai o relatia buna cu mama ta, spune-i ca nu te simti bine, ca esti in depresie. Mama este precum prietena ta, nu trebuie sa o privesti ca pe un inamic, sigur te va ajuta sa intri pe drumul cel bun.
Depresia este groaznica, cei slabi de inima nu iti spun la ce au decurs, sper sa intelegi. Gandeste pozitiv si nu da importanta a oamenilor care te critica, ignora-i. Tu trebuie sa iti spui mereu in subconstient : "sunt frumoasa, sunt desteapta, pot sa fac acest lucru, sunt ambitioasa" etc Ia-l pe "POT" in brate pentru tot restul zilei, uita-te la filme de comedie, uita-te la clipuri haioase, incearca sa razi caci rasul te vinde, este foarte bun pentru sanatate, este dovedit stiintific. Recomand sa asculti meditatiile ghidate pentru anxietate, depresie https://www.youtube.com/watch?v=ZSOg3MJrq0s, sa ai castile la urechi, intinsa pe pat si sa fi tu si vocea, sa fi relaxata in acest timp.
Se mai poate scapa, prin ajutorul hipnozei. Cauta un hipnoterapeut in localitatea ta si sigur te va ajuta, nu trebuie sa consulti psihiatrii, poti doar printr-un psihoterapeut care face si hipnoterapie.
Fii pozitiva in gandire! Sanatate multa!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai încearcă și asta.
Învinge depresia, de Robert L. Leahy, Editura For You.

| doctorandus a răspuns:

Nu vreau sa te jignesc, dar trebuie sa ceri trimitere la psihiatru. E spre binele tau.

| Drimmero a răspuns:

Era problemelor de personalitate, problemelor psihice si a negasirii linistii de catre adolescenti. Acum 15 ani nu vedeai asa ceva, totul era bine, era genial,, s-au produs metamorfozari prea mari in cativa ani.

Alegerile le faci singur in viata, ele aduc repercusiuni care pe termen lung te degradeaza cum spui tu. Pot sa te ajut cu un sfat ceva, desi cel mai bun ajutor il gasesti la un psiholog/psihiatru de calitate. Nu cred ca ajuta pastilele in stadiul in care esti ci trebuie sa te descarci cuiva care are capacitatea sa te aduca pe linia de plutire si pe fagasul normalitatii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Drimmero):

Ei pe naiba, atunci nu aveau atitia acces la net sa se exprime, presa avea alte subiecte. Am terminat liceul in 1999. Sa iti povestesc citi au fost culesi in coma alcoolica de pe sub garduri? Sau cum mai vedeam cate doua tipe limba in limba prin curte si nu mi se parea nimic scandalos si nici nu bubuia presa pe tema asta? Sau cum se fuma pe la colturi cu gramada si venea directorul sa ii bage la ore de urechi, insa fara panarama si nebunia de acum cand se mai intampla eu stiu ce chestii? Adolescenta e cam ca perioada de pe la 40-50 la 60 - una te pregateste pentru viata, celalata pentru moarte... depinde si de tine cum le faci fata, si in ambele cazuri nu e deloc rusine sa ceri ajutor.

| Drimmero a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E drept ca si mass-media promoveaza multe lucruri acum in era moderna. Vorbeam de oamenii de atunci care erau mult mai diferiti fata de cei de acum, aveau alte preocupari si ieseau mai mult pe afara, socializau mai mult,, tehnologia tampeste omul! Il izoleaza complet de lume, tot mai multi depresivi si incerc sa inteleg ca e motivul aparitiei afectiunii. Am un noroc de nota 10 ca am fost si sunt ferit de asa ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Drimmero):

Mdah, oarecum iti dau dreptate.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Citeste o carte buna, ia o pauza de la telefonul ala blestemat si stai 10 minute fara sa te gandesti la nimic.
Fa ceva ce te motiveaza.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cred ca totul pleaca de la depresie. De regula sa ceri ajutor de la psihiatru e cam cea mai buna solutie. E foarte greu sa te lupti cu propria persoana, desi nu zic ca e imposibil. Si eu fac asta de ceva vreme, iar gradul de succes variaza de la o zi la alta...

| anonimg a răspuns:

Toți avem perioade când trecem prin astfel de stări.
Trebuie să nu mai privești la tine. Să îți faci o ocupație și să te îndrepți spre nevoile altora.

| Sofer a răspuns:

Destul de nașpa la vârsta asta. Apelează la un medic.

| Donsavas a răspuns:

Depresia e o boala si se trateaza. Mergi la medic!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Vorbeste cu un preot si spune-i ce se intampla cu tine sunt singur ca te vei simti mai bine.

| Digikey a răspuns:

Ti se pare.Gandeste-te la altceva.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Du.te la un psihiatru (cauta unu bun) si explica-i cu lux de amănunte tot ce simti, gândești, vezi, auzi, comportamentul tau in societate, spatii publice, în intimitate etc. Este necesar sa fii onestă și sincera pentru o diagnosticare cat mai corecta.
Dacă ti-e "frica" de medicatia lor, cere-i un psihoterapeut bun si spune-i ca vrei sa încerci prima data cu psihoterapie, iar daca nu revi pe linia de plutire, treci la medicamente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de unu fata mea.

| christine99 a răspuns:

Ce ai scris denota ca nu ai respect fata de tine insuti, nu iti foloseste la nimic sa gandesti asa.

| XYZ02 a răspuns:

Iti sugerez sa mergi la un psihoterapeut, iar daca consideri poate chiar la psihiatrie.
Pot sa iti recomand 2 carti care,pe mine m-au ajutat:
Unfu*K Yourself, Gary John Bishop
Reasons to Stay Alive

Daca iti este frica sa mergi la psihoterapeut sau psihiatru pot sa iti spun ca nu este o experienta tragica.
Am fost diagnosticat cu depresie si tulburare de panica,iar in momentul de fata sunt sub tratament cu antidepresive si am urmat ambele tratamente psihiatrice si psihioterapeutice.

La psihioterapeut este o atmosfera placuta,la inceput o sa ti se para poate putin(mai mult) incomfortabil,dar crede-ma ca dupa prima sesiune deja o sa devina foarte placuta,o sa iti pui niste intrebari pe care normal le-ai fi evitat,si poate chiar si raspunsuri.

La psihiatrie, ei bine prima sesiune este mai interesanta, o sa ii povestesti medicului despre ceea ce simti/gandesti si acesta o sa iti adreseze o serie de intrebari. Dupa prima sesiune, in cazul in care primesti un diagnostic, urmatoarele vor fi doar un update din luna in luna plus reteta pentru medicamente.

O sa fi surprinsa de cat de profesionalisti sunt oamenii care lucreaza pe partea aceasta, a problemelor mintale.

| nuconteaza777 explică (pentru XYZ02):

Am fost si eula psiholog făceam psihoterapii, dar fără rezultat, dupa o ora mă simțeam la fel de nașpa

| xilef123 a răspuns:

Nu este adevarat!
fiecare persoana este frumoasa in fel ei
cauta-ti calitatile si concentreaza-te asupra lor

| nastaseelenacristina a răspuns:

Din ce vad eu aici esti o persoana foarte sensibila,oamenii nu prea mai au asa ceva suntem reci si insensibili din cauza vietii,a rautatii, nu esti o persoana proasta daca erai proasta te multumeai cu putin erai mediocra si iti gasei drumul in lume, dar tu stii cat meriti, ce oferi si ce vrei sa primesti de la viata, si eu am trecut prin asta tata imi zicea ca nu sunt buna de nimic, fratii imi ziceau acelasi lucru pentru simplu fapt ca gandeam altfel decat turma de oi..eram creativa eram de neinteles, m-am apropiat de biserica mai mult si asta mi-a dat incredere in mine

| YuliaNNN a răspuns:

Si eu sunt intr-o stare proasta de mult timp. Am ganduri confuze si asta se reflecta in vorbire. Mai prost nu ma fac si nici tu. Ai depresie, anxietate, ceva.

Cel mai suparator este ca sunt cam plictisitor la discutii si nu reusesc sa imi fac prieteni. Nici glumele nu imi mai ies

Nu prea fac lumea sa rada

| DanTeSkies a răspuns:

Mulți dintre noi au probleme cu depresia, inclusiv eu.Ar trebui sa cauți să faci ceva ce îți place pentru că toți suntem "prinși" în viața asta și trebuie să o ducem cumva la capăt. Părerea mea este că ar trebui să acorzi mai mult timp facând lucrurile care îți fac ție plăcere, și să încerci să vezi partea bună în orice, pentru că sigur există.

| Stilgar a răspuns:

In primul rand ia si regleaza-ti somnul. Vad ca ai postat la ora 3 si ceva, dimineata. Din moment ce stai treaza noaptea si dormi ziua sau...mai rau, privezi organismul de odihna, nu e o mirare ca esti depresiva.

| Andru0777 a răspuns:

Cunoaste-te pe tine insuti.noi cu totii suntem suflete eterne, fiinte nemuritoare multidimensionale cu puteri incredibile. noi cu adevarat suntem zei si zeite in forma umana happy trebuie sa te ierti pe tine sa sa lasi trecutul in urma.nu are rost sa cari cu tine bagajul emotional..fii puternica! iesi prin parc, cu prietenii cei mai buni, canta, danseaza, uite te la ceva amuzant, un documentar interesant, gasesteti o pasiune, ceva, orice, citeste despre dezvoltare personala si spiritualitate.si foarte importanta e dieta.consumul ridicat de fructe, legume si suplimente cu vitamine si minerale iti dau o stare de bine si te face sa te simti indestructibil happy iti recomand ormus, afastem complex, shilajit, suplimente cu aleo vera, curcumina care creste neuronii happy majoritatea le gasesti la farmacia tei.iti urez sa ai o stare minunata :*