| raluca014 a întrebat:

Buna TPU! Am o problema mai intima.
Nu mi-a mai venit ciclu de vreo 2 luni si tin sa precizez ca nu mi-am inceput viata sexuala si am ciclu de un an.
Mama a zis ca trebuie sa merg la ginecolog dar imi e frica sa nu zica ceva in legatura cu faptul ca himenul meu e rupt. Am facut-o din prostie si nu stiam in ce ma bag si am reusit sa il rup masturbandu-ma, ma jur ca nu stiam ca se poate intampla asta pentru ca nu obisnuiesc sa vorbesc cu parintii despre chestii de genul.
Acum imi e frica deoarece am auzit ca daca ai himenul rupt la ginecolog iti zice ca nu mai esti virgina si imi e asa de rusine sa afle mama tot ce am facut.
Va rog spuneti-mi ce sa fac, chiar nu stiu ce o sa ii zic)):

4 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ginecologul nu are niciun drept să-i dea mamei tale vreo informație despre himenul tău. Nu are cum să afle. Chill.

| ReddY25 a răspuns:

Vai

| Smmo a răspuns:

Probabil ca esti minora si poate va trebui sa mergi cu mama (e mai bine asa oricum). Ginecologii te intreaba intai daca esti sau nu virgina ca sa stie cum te controleaza, nu se baga asa... Va trebui sa mergi totusi la medic, sanatatea e mai importanta. Ar putea fi pe fond hormonal, sau de la vreo raceala, vreun soc, vreo infectie. Nu e bine sa le lasi netratate.
Daca mergi fara mama, nu prea are de ce sa afle.

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Bună! Vorbeste cu mama ta, asta nu e neaparat problema de ginecolog, ci este problema urgentă de endocrinolog.

Ginecologul îi va spune mamei tale despre asta, însă fii atenta:
In primul rand trebuie vizitat endocrinologul (Posibile probleme la toridă!).