| BodyASnake a întrebat:

As fi foarte bucuros daca mi-ati raspunde.Am cateva probleme, posibil legate de niste atacuri de panica emotii multe, sunt un baiat mai timid(18 ani) in luna decembrie mi s-a intamplat o chestie care nu prea stiu cum sa o descriu, cand ma puneam la masa..sau seara cand incercam sa adorm, parca venea un "fior" pe gat ca si cand ramaneam fara respiratie 2 secunde si trebuia sa trag aer in piept ca sa imi revin. M-am speriat tare, am tinut-o asa o saptamana la rand..pana m-am decis sa merg sa fac o electrocardiograma, un EKG, doctorul a spus ca nu am absolut nimic la inima.mi-a dat sa iau StresClin Complex, Vagostabyl si Vitamax Q10, eram si in perioada cu bacul, si a zis sa iau 3 luni pentru linistire.mi-a fost destul de bine cu ele dar si fara a fost bine dupa alea 3 luni dar cand apare orice la mine de exemplu o durere, sau alta chestie la corp, ma speriu repede ma panichez, transpir si am inceput din nou de o saptamana sa am niste senzatii care ma sperie rau am inceput sa am senzatia de "fior" pe gat seara cand adorm sau la masa...si sa mi se incalzeasca putin fata si sa am furnicaturi/intepaturi pe gat...am vorbit si cu doctorul de familie, a zis ca sunt stresat, am emotii multe, intr-adevar mama lucreaza in strainatate, tata la fel la lucru aici in tara si am ramas cu sora mea de 9 ani( de la 5) cat timp mama e plecata la munca o luna cu o luna. Si toate pe capul meu. Ma gandesc ca toate astea care mi se intampla sunt atacuri de panica sau ceva de genu, dar nu pot sa ma linistesc deloc.Ce pot face? Va rog mult sa ma ajutati cat mai repede! ( Ma scuzati ca nu prea am pus virgule si etc, dar nu prea ma lasa cest TPU)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Alexandruuu88 a răspuns:

Încearcă cu tinctura de valeriana!

| GrepolisKing a răspuns:

Incearca sa consulti si un psiholog, nu te lua dupa ce spun restul, psihologii sunt un fel de doctor care te ajuta in cazul problemelor de gen emotiv sau etc, chestia asta s-ar putea sa fie doar in capul tau, atunci cand luai pastilele creierul credea ca este un "medicament", dar crede-ma, un psiholog poate rezolva problemele emotive si pe cele de natura medicala.
Spor

| penciuiulian99 a răspuns:

Pai nu prea este normal ar trebui sa consulti un medic nu numai doctorul de familie sa vezi ce problema ai asta e parerea mea