| Reghqen a întrebat:

Bună dimineața! Și bine v-am găsit în această comunitate.

Voiam să știu până la câți ani cresc băietii în înălțime, deoarece mulți spun că se oprește pe la 18, alții spun că la 20, alții la 21, iar alții spun că aproximativ pe la 25.

Care este ceea corectă?

Eu acum am 19 ani, pe 6 august fac 20 mai am șanse sa mai adaug niște centimetri în înălțime?
Dacă vă poate ajuta înălțimea părinților mei ca să vă faceți o idee despre cam câți centimetri o să mai cresc sunt astea:
Tata: 178 centimetri
Mami: 157 centimetri

Iar înălțimea mea actuală este de 177/178 centimetri.

Răspuns Câştigător
| CosminCD a răspuns:

Studiile spun ca baietii cresc pana la maxim 24 de ani.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Conform studiilor medicale, baietii cresc pana la 18 - maxim 20 de ani.

Uite aici parerea dr.Marius Uscatu
http://www.sfatulmedicului.ro/......ieti_41704

| Reghqen explică (pentru Violleta2022):

Bună, dacă încă nu am barba completă înseamnă că încă sunt în creștere?
Nici tata pe la vârsta mea actuala nu avea barba, deci a avut o creștere lentă și pare că și a mea tot lentă este.
Acuma el o are completă, iar eu la aproape 20 am doar cioc, mustață și puțin pe falci( foarte putin ) și nici nu este barbă, este păr deala moale ce le iese la cei de 13-16 ani că unii la 16-17 au deja barbă barbă laughing
Încă ceva, am văzut o poză cu tata când era mic și era puțin mai mic, în jur de 174/175 centimetri. Si avea mai putin de 20 de ani, între 21-25 de ani era mai înalt, s-ar putea să ajung la 180-183 centimetri?
Din partea lui tata sunt înalți. mamaia era 170-175 centimetri, tataia 180-182 centimetri, fratele lui tata 182 centimetri, verișorul meu 185-187 centimetrii, și mai am încă 2 verișori tot 185-187 centimetrii.
Din partea lui mami sunt puțin mai mici, mamaia in jur de 155-158 centimetri maxim, tataia 165-170 centimetri cam așa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Reghqen):

Nu vad nici o relevanta in cresterea barbii comparata cu cresterea in inaltime. Eu doar spun ce am citit din studiile mediacale si pot spune ce am vazut la mine, fratii mei si copii mei.
Cresterea la fete se incheie cu 2-3 ani mai devreme de cat la baieti (pe la 16-17 ani), iar la baieti se incheie la 18-20 de ani, depinzand de ritmul biologic personal.
Tu ai acum 20 de ani (fara 2 luni) si 1.78m si sanse sa cresti aproape deloc. Sa zicem ca tu esti un caz special si mai poti creste 1-2 cm, dar nu cred ca mai mult este posibil.

Exista un calcul pe care l-am gasit intr-o revista de specialitate care are formula in felul urmator:
(inaltimea tatalui + inaltimea mamei +13cm): 2 + inaltimea baiatului
In cazul tau s-ar calcula asa: (178 +157 +13):2 = 174cm
Dupa cum vezi, tu chiar ti-ai intrecut estimarea asta, daca acum ai deja 178cm. Probabil ca ritmul tau de crestere a fost unul foarte bun, daca ai reusit sa depasesti limita minima a estimarii.

| sierra1 a răspuns:

"se oprește pe la 18, alții spun că la 20, alții la 21" - adevărul e la mijloc (ca intotdeauna) și indivizii sunt unici, nu li se aplică vreo regulă strictă - asta dacă mă ințelegi

| Nica_Bianca_1972 a răspuns:

Eu stiam ca inaltimea pe care o va avea un copil in functie de parinti se estimeaza asa:
La fete- Inaltimea parintilor adunata si impartita la doi minus cinici.
La baieti- Inaltimea parintilor adunata si impartita la doi plus cinci.
La mine si la fratele meu se aplica, desi nu stiu daca o face in toate cazurile. Sper sa te ajute!