| maria917171 a întrebat:

Buna dimineata! La ce spital/cabinet din Timișoara sau Sânnicolau Mare pot face avort fara acordul parintilor? Nu as vrea ca ei sa stie, am 16 ani. M-ar ajuta mult sa vorbesc cu fete care au facut chestia asta si sunt din Timișoara sau Sânnicolau Mare si ma pot ajuta.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se cere acordul scris al unuia din parinti, ca sunt de acord cu interventia chirurgicala, ca in caz de urgenta (hemoragie, atac de cord, etc) parintii sa stie, de situatia ta.

| Andreeush a răspuns:

Nimeni nu încalcă legea, din păcate spitalele și clinicile private cer acordul părinților.
Mai bine ar fi să vorbești cu mama ta și împreună să luați cea mai bună decizie.

| Eireann a răspuns:

E nevoie de accordul parintilor peste tot cat timp esti minora. Trebuie sa vorbesti cu ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu ar fi mai bine să îl păstrezi? Școala se poate continua pe urmă, visurile se pot urma ele, doar că ordinea obișnuită a lucrurilor e puțin inversată. În schimb, dacă faci greșeala avortului, acel copil nu va mai exista, plus că există riscul să rămâi infertilă pe viață.
Da, e normal să te gândești la ce zice lumea, dar de ce nu te gândești mai bine la sentimentele tale, că lumea, oricum ai da-o tot zice multe...
Ai grijă de inima ta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o colegă care a făcut avort și are 17 ani. Fără acordul părinților. Din păcate nu suntem din același oraș. Dar cel mai probabil știi că ai nevoie de bani pentru asta?

Răspuns utilizator avertizat
| DauViata a răspuns:

Eu vă sfătuiesc să păstrati copilul.

Avortul este o capcană care te face să crezi că scapi de o problemă, când de fapt fugi de o binecuvântare.
Avortul nu ar trebui să existe, a fost inventat de oameni fără scrupule, fără suflet, fără Dumnezeu.

În speranța că poate te va ajuta, am să las aceste link-uri cu marturii despre avort:

https://www.facebook.com/marita.coelloportugal/videos/10217843151482937/

www.avorturiregretate.ro si www.femeifericite.com

precum și o soluție de ajutorare a mamelor care doresc să facă afort pentru că (ele cred că) nu au venituri pentru a asigura creșterea copilului lor:

www.dauviata.ro

Daca nu aveți posibilități financiare, mă ofer personal să vă ajut cu bani lunar timp de 1 an sau pot oferi îndrumare către cineva care te poate ajuta astfel.

Tu nu ești o ucigașă, ești mamă!

Mă adresez în numele copilului tău, nenăscut încă, care strigă fără glas din pântecul tău, te rog, dă-i o șansă acelui copilaș, o să te bucuri în viitor că ai făcut această alegere, îți garantez.